Kolejny sierpniowy weekend dość spokojny

Policja/źródło fot.: slaska.policja.gov.pl

Za nami kolejny weekend sierpnia. Pogoda sprzyja wypoczynkowi i towarzyszącym mu podróżom. Korzystne warunki atmosferyczne powodują, że niektórzy kierowcy czują się zbyt pewnie za kierownicą, co w konsekwencji prowadzi do zwiększonej liczby kolizji oraz wypadków.

– Od piątku do niedzieli policjanci z częstochowskiej drogówki interweniowali przy 36 kolizjach drogowych oraz jednym wypadku. Ponadto mundurowi ujawnili 226 wykroczeń drogowych, z czego 120 dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości. Pięciu kierowców straciło swoje prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 51 km/h w terenie zabudowanym. Jeden z uczestników kierował pojazdem, nie mając do tego uprawnień – mówiła asp. szt. Barbara Poznańska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

W ciągu ostatnich trzech dni w Częstochowie i regionie miejsce miały 94 zdarzenia, które wymagały pomocy strażaków. Na szczęście obyło się bez poważnych interwencji.

– Prowadzone działania to gaszenie 11 pożarów oraz usuwanie skutków 74 miejscowych zagrożeń. Interweniowaliśmy również dziewięć razy w związku z fałszywymi alarmami. W tych liczbach zdecydowaną część interwencji stanowiły działania związane z usuwaniem gniazd os i szerszeni, ponieważ okres letni to czas wzmożonej aktywności owadów błonkoskrzydłych. Przypominamy, że obowiązek usuwania gniazd takich owadów spoczywa na właścicielach i zarządcach budynków. Oni w pierwszej kolejności powinni wzywać wyspecjalizowane firmy, których wykaz można znaleźć m.in. na stronie naszej komendy w zakładce „porady”. Zdarzenia związane z występowaniem owadów nie są z natury nagłe. Jednak odpowiednio prowadzona administracja obiektów skutecznie zapobiega zagnieżdżeniu się w nim owadów – powiedział mł. bryg. Paweł Liszaj, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Od piątku do niedzieli do dyżurnych Straży Miejskiej w Częstochowie wpłynęło 165 zgłoszeń dotyczących zakłócania porządku publicznego. Podobne sytuacje zgłaszali również operatorzy monitoringu – było ich 11.

– Ogólnie w wyniku podjętych czynności nałożono łącznie 27 mandatów, a 66 osób pouczono. Jedną osobę przekazaliśmy policji, gdyż była ona poszukiwana, a inną – zespołowi ratownictwa medycznego. W tym czasie strażnicy prowadzili też czynności związane z zabezpieczaniem imprez organizowanych na terenie miasta, takich, jak: Festiwal Kultury Alternatywnej, koncert na Starym Rynku czy też imprezę na Placu Biegańskiego z cyklu „Aleje – tu się dzieje”. Ogólnie ten weekend możemy zaliczyć do spokojniejszych – poinformował Krzysztof Buchajczuk, zastępca naczelnika w Oddziale Ochrony Porządku Publicznego Straży Miejskiej w Częstochowie.

Straż miejska przypomina o zachowaniu szczególnego bezpieczeństwa w pobliżu zbiorników wodnych. Każdego sezonu, strażnicy odnotowują kilka utonięć na terenie częstochowskich akwenów.

BNO

Skip to content