W czwartek, 29 czerwca w Katedrze Mechaniki i Podstaw Konstrukcji Maszyn Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej odbyła się konferencja Applications of Physics in Mechanical and Material Engineering (APMME 2023).

O szczegółach inicjatywy, mówi Bartłomiej Jeż, adiunkt na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki w Katedrze Technologii i Automatyzacji PCz oraz wiceprezes Stowarzyszenia Promocji Polskiej Nauki Techniki Innowacji:

Organizujemy międzynarodową wystawę wynalazków połączoną z konferencją naukową „Apmment 2023”. Wystawa odbywa się po raz pierwszy dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Edukacji i Nauki w ramach projektu „Społeczna odpowiedzialność nauki” w postaci 115 500 zł. Dzięki temu mogliśmy zorganizować wystawę o bardzo niskich kosztach dla uczestników. Dostaliśmy około 170 zgłoszeń od instytucji naukowych, przedsiębiorstw i prywatnych osób: 120 z zagranicy, 50 z Polski. Prezentujemy wynalazki ze wszystkich dziedzin: inżynieria materiałowa, mechanicznej, lądowej, rozwiązania czysto teoretyczne opracowane przez fizyków oraz praktyczne wprowadzone w przemyśle. Bardzo wiele rozwiązań jest opatentowanych lub procedowanych w Urzędach Patentowych.

Jest to 4. edycja konferencji, poprzednie były zdecydowanie mniejsze w porównaniu do tegorocznej:

Zaczynaliśmy od ok. 30-40 prelegentów. Mamy sesję posterową i plenarną. Na tej drugiej mamy 8 wykładów: 6 zagranicznych i 2 polskich. To świadczy o międzynarodowym charakterze konferencji. W sesji posterowej bierze udział ok. 50 naukowców, w tym niektórzy z nich prezentujący swoje wynalazki. Główną ideą tego wydarzenia jest zbliżyć środowiska naukowe mające fajny wstaw naukowy i nie potrafią tego przełożyć do przemysłu z środowiskami innowatorskimi, które niekoniecznie mają rozwiązania i nie potrafią opisać tego w sposób naukowy.

Przewodniczącym komitetu konferencji jest dr inż. Sebastian Garus. Natomiast przewodniczącym komitetu organizacyjnego i naukowego międzynarodowej wystawy wynalazków jest prof. Marcin Nabiałek:

Biopolimery to materiały budowlane wykazujące się super niesamowite właściwości przy budowaniu tam i budynków. Mają kilka razy większą wytrzymałość. Zaletą tego materiału jest to, że w stanie po wytworzeniu są materiałami amorficznym oraz wysoka odporność termiczna i mechaniczna. Będzie prezentacja dyrektora największego centrum biopolimerów w Azji, osoby znana w tej dziedzinie – Profesora Mohd Mustafa Al Bakri Abdullah.

Tematy jakie były poruszane podczas konferencji to np. właściwości fizyczne i chemiczne materiałów, fizyka materii skondensowanej, drgania i stabilność w układach fizycznych, metody i systemy w projektowaniu maszyn oraz mechanika eksperymentalna i walidacja numeryczna.

Skip to content