9 września w częstochowskim Kinie Studyjnym OKF Iluzja rozpoczną się Konfrontacje Filmowe. Niegdyś, bo od lat 60-tych do 1993 r., był to najważniejszy przegląd produkcji kinowych. Teraz, po blisko 30-letniej przerwie, firma dystrybucyjna Gutek Film wznawia ten lubiany przez kinomaniaków projekt.

Repertuar tegorocznego wydarzenia znacznie różni się od tego, do którego mogą być przyzwyczajeni starsi widzowie. Kilku szczegółom przyjrzał się reporter Radia Fiat – Karol Płaczkiewicz:

Były to czasy, kiedy na ekranach kin królowały filmy z krajów socjalistycznych. Brakowało produkcji zachodnich. Obecnie dystrybucja jest zdecydowanie szersza. Do tych konfrontacji przygotowane zostały filmy, które zdobyły nagrody na najważniejszych festiwalach europejskich, były tam pokazywane i warto je obejrzeć. Według krytyków, którzy typują swoje top 10 najlepszych filmów z danego roku, co najmniej 5 z nich zawiera program tegorocznych konfrontacji.

Przez kolejne 8 dni wyświetlone zostanie 14 nagrodzonych tytułów z całego świata. Oto kilka z nich, które typowane są na najlepsze pozycje w repertuarze:

Zobaczyć między innymi będzie można film „W trójkącie” to jest zdobywca złotej palmy na ostatnim festiwalu w Cannes. Film „IO” Jerzego Skolimowskiego- nagroda jury festiwalu w Cannes. Film „Blisko” Grand Prix festiwalu w Cannes. Ponadto również „Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej to jeden z niewielu polskich filmów, które zakwalifikowały się do festiwalu kanneńskiego oraz Alcarras, czyli złoty niedźwiedź na ostatnim Berlinale.

Pełny rozkład filmów wyświetlanych w ramach Konfrontacji Filmowych, które trwać będą od 9 do 18 września znaleźć można na stronie kina OKF Iluzja.

Skip to content