W czwartek, 16 lutego w Kurii Metropolitalnej w Częstochowie odbył się finał konkursu wiedzy biblijnej dla klas 4 i 5. Tegoroczna edycja skupiła się na Ewangelii św. Łukasza.

W konkursie wzięła udział piętnastka najlepszych z najlepszych – zaznacza ks. Paweł Wróbel, dyrektor Wydziału Katechetycznego w Częstochowie. – To uczniowie, którzy przeszli pierwsze dwa etapy – etap szkolny i etap regionalny. 16 lutego mogli zmierzyć się w Kurii, gdzie wyłoniliśmy najlepszą trójkę. To już zakończenie konkursu dla tej grupy wiekowej, czyli dla uczniów z klasy czwartej i piątej szkoły podstawowej. Z całej archidiecezji częstochowskiej w konkursie wzięło udział  kilkaset osób.

Rywalizacja w tym roku była naprawdę zacięta. O poziom trudności pytań zapytaliśmy samych uczestników i ks. Sebastiana Koseckiego, który miał okazję zobaczyć test:

Moim zdaniem nie były jakieś bardzo trudne. Można było tam znaleźć pytania np. kto był królem w czasach, gdy żył Zachariasz, ile było zwiastowań Męki Pana Jezusa. – zdradził Kamil Kasztelan z SP w Jaskrowie- Kilka pytań było trudnych, ale generalnie nie było trudne. – wyraził swoją opinię Maciej Kula z SP im. Orła Białego w Częstochowie. – No tak trochę. – powiedziała Weronika z SP nr 39 w Częstochowie – Gdy konkurs już się skończył, miałem wygląd do testu. Pytania były różnorodne, ale nie były łatwe, biorąc pod uwagę kategorie wiekowe – to czwarta i piąta klasa podstawówki. Myślę, że każdy był dobrze przygotowany. – mówił ks. Kosecki, który przyjechał z jedną ze swoich uczennic z Zawiercia – Michaliną, która przeszła 2 poprzednie etapy.

Walka o I i II miejsce była kwestią jednego punktu. W przypadku III miejsca organizatorzy musieli zrobić dogrywkę. Szczegóły zdradza ks. Wróbel.

Muszę przyznać, że w tym roku wyjątkowo ta skala trudności może nie była taka wielka i trudna, jak to uczniowie określili, ale to tylko świadczy o bardzo dobrym przygotowaniu wszystkich uczestników konkursu, ponieważ tak naprawdę miejsce pierwsze, drugie i trzecie rozstrzygnęły się różnicą jednego punktu. W ogóle w przypadku pierwszego miejsca uczestnik rozwiązał test bezbłędnie.

Zdobywcą I-go miejsca był Dragon Ksawery z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Jaskrowie. Na II miejscu uplasowała się Lena Kuc ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Trębaczewie. Po dogrywce, na III miejscu ,,stanęła” Antonina Justyna z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Lgocie Wielkiej. Wyróżnienie otrzymała Alicja Barylska ze Szkoły Podstawowej nr 13 im. Kornela Makuszyńskiego w Częstochowie.

Linda Nocoń

Konkurs biblijny dla klas 4 i 5 rozstrzygnięty!

Skip to content