W środę 25 maja w Zespole Szkół Technicznych odbyła się uroczysta ceremonia rozstrzygnięcia i wręczenia nagród VI Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji św. Jana Pawła II. Konkurs ten co roku odbywa się pod patronatem abp Wacława Depo, europoseł Jadwigi Wiśniewskiej, śląskiej kurator oświaty Urszuli Bauer oraz przeora Jasnej Góry o. Samuela Pacholskiego.

Częstochowski Zespół Szkół Technicznych nosi imię św. Jana Pawła II, co ma szczególne znaczenie dla ich społeczności. O idei konkursu mówi Ewelina Twardowska-Mucha, nauczyciel w ZST:

-Ponieważ jesteśmy też szkołą imienia Jana Pawła II dlatego jest to dla nas szczególny konkurs. Bardzo go cenimy, chcemy żeby młodzież poznawała nie tylko życiorys i osobę Jana Pawła II, ale też poezję z jego nauczaniem. To jest kręgosłup na całe życie. Dlatego bardzo nam na tym zależy, żeby naszych uczniów w taki kręgosłup wyposażyć.

„Twórczość św. Jana Pawła II to nasze dziedzictwo i naszym obowiązkiem jest je ocalić” – mówił metropolita częstochowski abp Wacław Depo, nie kryjąc radości, że konkurs wciąż się rozrasta:

-Bardzo się cieszę, że ten konkurs rozszerza się i to poprzez struktury i wojewódzkie i tutaj szkolne dlatego, że jesteśmy tutaj dzisiaj razem. Rodzice, nauczyciele i są recytatorzy, czyli wykonawcy, czy to szkół podstawowych, czy szkół średnich. Jestem wdzięczny Panu Bogu za to kolejne nasze wspólne spotkanie, które niech owocuje jeszcze bardziej otwarciem na tajemnice. Tak jak tutaj było w jednej z recytacji podkreślone, że “jeśli świat dzisiaj byłby zamknięty na sztukę, czyli na tajemnicę, wtedy będzie zamknięty na miłość” i to ostrzeżenie Jana Pawła II niech nam towarzyszy.

Konkurs podzielony był na trzy kategorie: dwie w ramach Szkół Podstawowych oraz jedna w ramach Szkół Ponadpodstawowych. Laureaci poszczególnych kategorii to: Joachim Książek z Katolickiej Szkoły SPSK im. Królowej Jadwigi w Częstochowie – 1. miejsce w I kategorii szkół podstawowych. Mia Kiczor ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Józefa Piłsudskiego w Koniecpolu – 1. miejsce w II kategorii szkół podstawowych oraz Julia Kazik z V LO im. A. Mickiewicza w Częstochowie – 1. miejsce w kategorii Szkół Ponadpodstawowych. Wszystkim laureatom oraz uczestnikom gratulujemy sukcesów i życzymy kolejnych.

Skip to content