Korki w Częstochowie. Czym najlepiej poruszać się po mieście?

Co można zrobić w 30 minut? Zrobić zakupy, zjeść obiad w towarzystwie rodziny albo… przejechać przez Częstochowę trasą DK1. Mniej więcej tyle czasu podczas remontów trzeba poświęcić, by przejechać odcinek o długości 7 kilometrów. Wcześniej trasę spokojnie można było pokonać w 5-10 minut.

Tę kwestię poruszył radny miasta Piotr Wrona, który zauważył, że przejazd trasą DK1 zajmuje teraz bardzo dużo czasu. Radny podaje szczegóły dotyczące poruszania się po mieście:

Zostałem poinformowany o sytuacji transportowej w Częstochowie przez mieszkańców. Postanowiłem sam to sprawdzić. Przejechałem trasą między Wałami Dwernickiego a zjazdem na Bugaj. Ta trasa zajęła mi prawie pół godziny czasu.

Z powodu utrudnionego ruchu w Częstochowie mogą nasunąć się takie pytania jak np. czy nie rozważa się zakazu ruchu ciężarówek na remontowanym obszarze? Maciej Hasik, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg odpowiada:

Nie ma możliwości wprowadzenia zakazu ruchu, bo jest to jedna z głównych dróg w kraju. Ten ruch i tak jest ograniczony, bo większość tranzytu odbywa się po autostradowej obwodnicy miasta. Dodatkowo informujemy co w Częstochowie się rozpoczęło i jakie utrudnienia się odbywają.

Inna kwestia to brak prawoskrętu ul. Krakowskiej z Aleją Wojska Polskiego. Kierowcy jadący z centrum miasta muszą jeździć długimi objazdami. Maciej Hasik dodaje:

Z Alei Wojska Polskiego jest aktywny skręt w ul. Krakowską i przez pierwsze tygodnie lub miesiące prac powinien zostać utrzymany. Niemożliwy jest wyjazd z ul. Krakowskiej w Aleję Wojska Polskiego, bo będą tam prowadzone prace, które to uniemożliwiają.

Do remontu został zamknięty spory obszar, jednak czy na pewno było to konieczne? Według Piotra Wrony rozpoczęcie prac było źle przygotowane:

– Dziś jest trochę lepiej, ale wczoraj była makabra. Było to w ogóle nieprzygotowane. Nie było tu żadnej żywej duszy, ani jednego człowieka od dróg czy sprzętu. Myślę, że możemy już mówić o dużym opóźnieniu. Przejeżdżając dziś też nie widziałem żadnej maszyny do budowy dróg. Trzeba się przygotować na informację, że remont będzie przedłużony o kilka miesięcy.

Ruch samochodowy na mieście jest utrudniony. Postanowiliśmy zapytać częstochowian, jaki sposób poruszania się po mieście preferują obecnie:

– Jeżdżę rowerem, ponieważ wiążę to z rehabilitacją.
– Pieszo, bo nie jesteśmy stąd tylko z Wielkopolski, więc zobaczymy co się pozmieniało.
– Poruszam się z dzieckiem, więc pieszo jest mi wygodniej.
– Nie posiadam roweru, dlatego pieszo.
– Generalnie rower, samochodami nie za bardzo, bo i tak popsuliśmy sobie klimat.

Częstochowa jest pogrążona w remontach już od dłuższego czasu, a poruszanie się po mieście nie należy teraz do łatwych czynności. Szczegółowe informacje dotyczące zmian organizacji ruchu można znaleźć na stronie Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie: mzd.czest.pl. Jak długo potrwają jeszcze remonty? Skończą się w terminie, czy jak to bywa, zostaną przedłużone o kolejne miesiące? Pozostaje czekać.

WB

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content