Kwarantanna narodowa od 28 grudnia

Fot. Adam Guz/KPRM

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił kwarantannę narodową od 28 grudnia do 17 stycznia. W tym czasie zamknięte będą hotele, stoki narciarskie i galerie handlowe, z wyjątkiem sklepów z artykułami pierwszej potrzeby, czyli spożywczych, aptek i drogerii.

W Sylwestra będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się od godziny 19-stej do 6-stej rano 1 stycznia. Minister zdrowia Adam Niedzielski tłumaczył, że wprowadzenie narodowej kwarantanny ma ochronić nas przed możliwą trzecią fali epidemii koronawirusa. Zaznaczył, że obecnie każdego dnia mamy ponad 10 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem.

– Widmo trzeciej fali, która będzie rozpoczynała się z poziomu 10 tys. zachorowań w ciągu doby, będzie na pewno oznaczało przekroczenie granic wydolności Służby Zdrowia. Jeśli widmo trzeciej fali zmaterializuje się, możemy być pewni, że niestety nasz system opieki zdrowotnej nie będzie wydolny, aby obsłużyć wszystkich pacjentów – mówił Minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wcześniej Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu doby zarejestrowano 11 953 nowe zakażenia koronawirusem. Zmarło 431 osób, a wyzdrowiało prawie 11 tysięcy osób.

Źródło: IAR