Rozpoczęło się lato, a jedną z najbardziej ulubionych form przeżycia religijnego w wakacje są pielgrzymki. Według zgłoszeń przesłanych do Urzędu Miasta – w sumie 42 zorganizowane grupy pielgrzymów wejdą w lipcu do Częstochowy.

W Polsce piesze pielgrzymki wędrują na Jasną Górę prawie z każdej diecezji, o czym przypomina list metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo, odczytany we wszystkich kościołach i kaplicach naszej archidiecezji w minioną niedzielę.
CAŁOŚĆ LISTU

Jak podkreśla bp Andrzej Przybylski pielgrzymi są błogosławieństwem dla Kościoła, za które trzeba być wdzięcznym:

Mocno w to wierzymy, że ich śpiew, modlitwa, cierpienie i pokuta zostawiają piękny ślad na naszych społecznościach i wspólnotach. Chcemy być im za to wdzięczni. Jednocześnie mamy ewangeliczne wezwanie do tego, żeby przyjmować pielgrzymów. Przypominam o tym, bo jest to piękną tradycją wielu parafii i wielu domostw. Pielgrzym w domu – Bóg w domu, nigdy o tym nie zapomnijmy.

W lipcu Częstochowę ma łącznie odwiedzić blisko 10,7 tys. osób. Statystyka ta obejmuje tylko zgłoszone pielgrzymki piesze, rowerowe, grupy rolkarzy i biegaczy, które wymagają zabezpieczenia w czasie przejścia lub przejazdu przez miasto.

Największej liczby pielgrzymów możemy spodziewać się 15 lipca.

Wtedy do miasta wejdzie najliczniejsza grupa Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę licząca ok. 2 tysiące osób, zorganizowana przez Kurię Metropolitarną w Poznaniu. Drugą liczną pielgrzymką będzie Przemyska Piesza Pielgrzymka. Przyjdzie w niej około 1300 osób. Sporo pątników możemy spodziewać się też 31 lipca, kiedy do miasta przybędzie góralska grupa ok. 1100 osób z Czerwiennego-Bachledówki – mówi Łukasz Stacherczak z Urzędu Miasta Częstochowy.

Ponadto w lipcu do Częstochowy na Jasną Górę dotrą pielgrzymi m.in. z Wodzisławia Śląskiego, Kamienia Pomorskiego, Piotrkowa Trybunalskiego, Wschowej, Rozprzy, Kamieńska, Pstrowa Wielkopolskiego, Krakowa, Bydgoszczy, Bierunia, Kalwiarii Zebrzydowskiej, czy Wadowic. Sporo grup przyjdzie także z Jury i Śląska. Oprócz tradycyjnych pieszych pielgrzymek do Częstochowy przyjadą także pątnicy na rolkach i rowerach.

2 lipca swój przyjazd zapowiedziała Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska licząca ok. 100 osób, dwa dni później możemy się spodziewać Gdańskiej Pielgrzymki Rowerowej, w której zaplanowano przyjazd ok. 160 cyklistów. 7 lipca do Częstochowy dotrą na Jasną Górę Pielgrzymka Rowerowa Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskieji Szczecińska Pielgrzymka Rowerowa, w której jedzie w sumie ok. 470 osób. Później – 10 i 21 lipca – dojadą też do Częstochowy rowerowe grupy z Opola-Chmielowic i Sandomierza. 25 lipca na Jasną Górę dobiegnie pielgrzymka biegowa z Bytowa – dodaje Łukasz Stacherczak.

Częstochowę jak co roku odwiedzą również pielgrzymi przyjeżdżający autokarami, koleją i prywatnymi samochodami.

KF

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content