Według Wikipedii mama to kobieta, która jest rodzicem, urodziła i jednocześnie wychowuje własne dziecko. Matka to zdecydowanie najpiękniejsza, najważniejsza i najtrudniejsza rola na świecie. Jest to pierwsza osoba, którą spotykamy w swoim życiu.

26 maja Mamy są zwykle obdarowywane laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami przez własne dzieci. O tym, dlaczego ten dzień jest taki ważny, mówi s. Milena ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa:

– Ponieważ sama nazwa już jak wskazuje Matka, gdybyśmy chcieli rozczłonować literowo, kryje w sobie bardzo wiele tajemnic. Niedawno jeden ze znajomych powiedział, czy wie siostra, jak można rozszyfrować ten wyraz „Matka”. Ja mówię, że można piękne różne określenia współtowarzyszące dobrać. A ten młody człowiek powiedział mi tak: „Ma” i „Tka”. Matka, która daje część siebie w znaczeniu biologicznym, w znaczeniu fizycznym. A później do tej części siebie w wymiarze biologicznym oddaje część duchową, materialną, całą swoją sferę psychofizyczną. Czyli oddaje dziecku to, co najcenniejsze, całą siebie. Oddaje siebie, aby drugi człowiek mógł żyć. I nie ma cenniejszego daru, jakim jest życie. I to właśnie Bóg powołuje kobietę do tego zadania.

W słowie „matka” ukryta jest pełnia miłości, niezwykła czułość. Patrząc na Matkę oczami ludzkimi, możemy sobie wytłumaczyć, kim jest Matka Jezusa dla każdego człowieka:

– Mama, która wszystko rozumie. Tak jak mówi jedna z naszych piosenek, chociażby o tematyce religijnej, przyrównując właśnie naszą ziemską mamę, do Tej pięknej Kobiety, Tej, która rozumie nas wszystkich przyjmuje nas takimi, jakimi jesteśmy, kochając bezwarunkową miłością. I właśnie nasze ziemskie mamy czerpią przykłady, wzory od tej Matki Nazaretańskiej, Matki Jasnogórskiej, Matki Niebiańskiej, Matki Jezusa.

Kto to jest mama? Jaka jest różnica między mamą, a tatą? I jak przedszkolaki okazują miłość swoim mamom? Na te pytania odpowiedziały dla nas dzieci z Przedszkola św. Antoniego w Częstochowie:

Matka nie zapomina o swoim dziecku, więc jak moglibyśmy zatem zapomnieć o tak ważnym święcie? Z okazji Dnia Matki, życzymy wszystkim Mamom tego co najlepsze.

Skip to content