Maseczki ochronne/fot. Radio Fiat

Maseczki to nieodzowny atrybut ludzkości w ciągu ostatnich miesięcy. I chociaż panika związana z COVID-19 powoli maleje, należy pamiętać, że nadal jest obowiązkowym elementem w wielu miejscach publicznych. Maseczka z założenia nie chroni nas przed zarażeniem, ale pozwala nie zarażać, jeśli oczywiście jesteśmy nosicielami choroby przenoszonej drogą kropelkową.

Tyle teorii. W praktyce na ulicach miasta maseczki są częściej noszone na brodzie, aniżeli na ustach i nosie. Takie zachowanie zabezpiecza ludzi, jednak nie przed możliwością zarażenia, a potencjalnym mandatem za brak maseczki.

– Noszenie maseczki poza nosem, czyli na samych ustach, brodzie, szyi lub na przedramieniu, mija się z celem. Aby chociaż częściowo się uchronić, musimy nimi zasłaniać nos i usta – przekonywał pulmonolog Elżbieta Prudło.

Kilkumiesięczna obecność zagrożenia, jakim jest koronawirus, znieczuliło po części społeczeństwo. Wszystko za sprawą faktu, że wielu z nas nie zna osobiście nikogo, kto chorowałby na COVID-19.

– Miałam bardzo ambiwalentne myślenie o całej sytuacji związanej z koronawirusem. Na początku byliśmy epatowani w mediach obrazami niemalże zwłok na ulicach, przepełnionymi szpitalami oraz statystykami umieralności. W Polsce zaczęły pojawiać się pojedyncze przypadki chorych. Potem okazało się, że nie taki diabeł straszny, a na naszym oddziale pojawił się pierwszy zakażony pacjent. Później pojawiła się jeszcze jedna osoba z koronawirusem. W obu przypadkach nikt z nas się nie zaraził. Mieliśmy wątpliwości, czy ten wirus to naprawdę coś groźnego. Obecnie statystyki w częstochowskim sanepidzie podają, że w ciągu ostatniej doby (21.07) wykryto 20 nowych dodatnich przypadków. W tym momencie mamy 129 przypadków koronawirusa w Częstochowie od początku pandemii – dodała Elżbieta Prudło.

W powszechnej opinii można usłyszeć też informacje, jakoby maseczki były zamachem na wolność człowieka. Należy jednak mieć na uwadze, że jak mówi przysłowie: „lepszy żywy obywatel, niż martwy bohater”. W tym konkretnym przypadku bohater walki z maseczkami, które mają pomóc w przezwyciężeniu rozprzestrzeniania się nowych ognisk pandemii.

BNO

Skip to content