Maturzyści kontra matematyka – królowa nauk

Absolwenci szkół licealnych i technicznych mają już za sobą trzy dni egzaminów maturalnych. W czwartek, 4 maja pisali test z języka polskiego, w piątek, 5 maja – języki obce, a 8 maja zmierzyli się matematyką, przedmiotem uważanym za najtrudniejszy.

O godzinie 9:00 w całym kraju rozpoczęła się obowiązkowa matura z matematyki na poziomie podstawowym. Napisało ją ponad 270 tysięcy tegorocznych absolwentów liceów i techników. Egzamin z matematyki to zarówno test, gdzie zdający muszą wybrać jedną poprawną odpowiedź, jak i pytania otwarte, w których piszący sami szukają rozwiązań. Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski powiedział, że matematyka jest na maturze, bowiem jako przedmiot ułatwia logiczne myślenie i organizuje człowieka:

– Matura z matematyki na poziomie podstawowym nie wymaga wiedzy rozszerzonej. Próg zaliczenia to zdobycie 30% z pełnej puli punktów, nie jest to trudne do przejścia. Uważam, że podstawowe umiejętności matematyczne powinien posiadać każdy z nas. Obowiązkowy egzamin końcowy z tego przedmiotu motywuje do opanowania tej ważnej wiedzy.

Jak przyznają maturzyści z V LO w Częstochowie, napisanie matury z matematyki nie sprawiło im większego problemu. Według opinii większości z nich – było prościej, niż na próbnych:

– Średnio umiem matematykę, ale nie było źle. Dałam radę z pomocą wzorów, było tylko parę problematycznych zagadnień. Przerobiłam cały materiał, zobaczymy jak będzie. Mam nadzieję, że zdobędę minimum 30 procent.

– Uważam, że poszło mi dobrze. Liczę na 60 procent.

– Jeśli wszystko pójdzie po mojej myśli, stracę tylko jeden punkt. Według mnie egzamin był prosty, chociaż należy pamiętać o tym, że wielu z nas ma problemy z matematyką. Dziwi mnie brak niektórych zagadnień oraz mała ilość zadań na przeprowadzenie dowodu.

– Maturę próbną napisałam na 13 procent, a po weryfikacji dzisiejszych odpowiedzi liczę na minimum 50. To dla mnie miłe zaskoczenie, jestem zadowolona. Podczas edukacji, matematyka byłą dla mnie problematycznym przedmiotem. Mimo to, dzisiejszy egzamin przebiegł dokładnie tak, jak go sobie wyobrażałam.

– Nie poszło najgorzej. Bałam się, że zadania okażą się trudne, jednak były całkiem przewidywalne. Raczej uzyskam wymagane 30 procent.

Również 8 maja, o godz. 14.00 odbył się test z języka hiszpańskiego. We wtorek, 9 maja maturzyści będą pisać rozszerzenie z języka angielskiego i historii. Matury potrwają do 22 maja.

LN

Skip to content