Fot. ekai.pl

23 lutego obchodzimy Dzień Pomocy Osobom Potrzebującym. Jest to święto, które nie tylko powinno przypominać ludziom o tym, że należy pomagać, ale też, że nie powinniśmy bać się samemu poprosić o wsparcie, gdy jesteśmy w potrzebie.

Nikt z nas nie wie kiedy znajdzie się w sytuacji, w której sam będzie musiał prosić o pomoc. Duża część ludzi wstydzi się przyznać, że ma problemy, z którymi sobie nie radzi. Jak mówi prezes Katolickiego Stowarzyszenia Betel Andrzej Kalinowski, ważne jest aby w takiej sytuacji nie zamknąć się w sobie:

– Zawsze jest blokada przy proszeniu o pomoc, ale sytuacje życiowe są takie, że często do tego zmuszają. Najlepszą miejscem gdzie możemy wyciągnąć rękę będzie Caritas czy Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Zawsze można iść wtedy do pracownika socjalnego i porozmawiać, przestawić swoją sytuację. Myślę, że jest najlepsze rozwiązanie. Najważniejsze jest, aby nie zamknąć się w sobie.

Szukając pomocy najważniejsze jest, aby nie wstydzić się o nią prosić. Jak wyjaśnia Marta Cierpiał z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, wolontariusze regularnie mają styczność z tragediami ludzkimi, przez co osoby potrzebujące wsparcia nie obawiać się braku zrozumienia:

– Jeżeli jesteśmy osobą potrzebującą, w naszej Częstochowskiej Caritas spotkaliśmy się z tak wieloma trudnymi sytuacjami, że naprawdę te osoby nie powinny się wstydzić. Przyjść i o tym powiedzieć. Zdajemy sobie sprawę, że ciężko jest przełamać barierę wstydu, szczególnie wtedy kiedy byliśmy osobą, która tą pomoc dawała i nagle znaleźliśmy się po drugiej stronie. Jestem przekonana, że nas to nie zaskoczy, a jeśli będziemy w stanie pomóc to na pewno to zrobimy. Prosimy, aby zwracać się do nas w takich momentach.

Ważne jest obserwowanie otoczenia. Widząc osobę zagubioną, bezdomną warto wskazać jej miejsce, gdzie może szukać pomocy. Jak dodaje streetworker Jan Strączyński z fundacji Agape, nie należy bać się wzywać odpowiednie służby, które pomogą potrzebującej osobie:

-Kiedy spotykamy osobę w kryzysie bezdomności, która potrzebuje pomocy w danej chwil, należy kierować taką osobę do instytucji, która zajmuję się takim problemem na co dzień. Jeśli widzimy, że stopień bezdomności zagraża życiu, należy wezwać służby, zadzwonić na straż miejską, policje czy pogotowie.

Okazywane dobro zawsze wraca, dlatego tak ważna jest troska o innych. Nie ignorujmy osób potrzebujących pomocy, ponieważ nie wiemy, czy kiedyś my nie będziemy jej potrzebować.

AS

Skip to content