DSC05033

Mówienie do ludzi młodych o tym, że uzależnienia rujnują życie – ma sens. Zwłaszcza, jeżeli mówiącymi o tym, także są młodzi” – mówią organizatorzy Konkursu Małych Form Teatralnych „Młodość bez uzależnień”. W szkole podstawowej nr 38 w Częstochowie zakończyły się przesłuchania, w których udział wzięło 19 grup teatralnych z gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i placówek wsparcia dziennego. Finaliści wystąpią podczas wielkiego finału w Młodzieżowym Domu Kultury, 15 czerwca.

Organizacja tego przedsięwzięcia to oczywiście przede wszystkim profilaktyka mająca zapobiegać uzależnieniom. Zarówno poprzez dotarcie do świadomości młodych ludzi poprzez przedstawianie im skutków nadużywania alkoholu, czy narkotyków, jak i poprzez propozycję kreatywnego spędzania czasu. Wielotygodniowe przygotowania do spektakli to przecież także czas spędzony z dala od komputerów, czy też na przykład towarzystwa nie stroniącego od używek.

– Skuteczność tych działań jest naprawdę spora, bo przecież jeżeli pewne prawdy powtarzane są wielokrotnie podczas godzin spędzonych na próbach przedstawień, to siłą rzeczy, utrwalają się one w głowach tych młodych ludzi – mówi Zbigniew Janczak, juror konkursu i zarazem członek Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – głównego organizatora.

– Siła tego przekazu jest wielokrotnie silniejsza, kiedy do młodych mówią ludzie młodzi. Tym samym językiem, gestami, podobnie wyglądający. To zupełnie co innego, niż wykład prowadzony przez dorosłego pana w garniturze, pod krawatem – dodaje Małgorzata Długosz, przewodnicząca Komisji.

Wszystkie zaprezentowane podczas przesłuchań spektakle młodzież przygotowała pod kierownictwem dorosłych opiekunów. Najczęściej jednak to od młodych wypływały pomysły scenariuszy.

– Nasz spektakl to historia dziewczyny, którą narkotyki i alkohol doprowadziły do poważnego kalectwa. Wykorzystaliśmy takie motywy, jak wózek inwalidzki, czy imitację nakrycia zwłok. Bardzo chcieliśmy, by poprzez takie mocne akcenty nasz przekaz mocno wbijał się w świadomość – mówią o swoim spektaklu uczniowie częstochowskiego liceum im. C.K. Norwida, które w poprzednich latach wielokrotnie sięgało po laury w minionych edycjach konkursu.

– W naszej szkole wiele dzieje się, jeżeli chodzi o profilaktykę, konkurs jest tylko jednym z punktów naszej działalności w tym kierunku – mówi nauczycielka, pod kierunkiem której uczniowie „Norwida” przygotowali tegoroczny spektakl, Marlena Karewicz. – Jestem przekonana, że między innymi dzięki takim właśnie działaniom nasza społeczność szkolna mocno na plus odstaje od negatywnego wizerunku współczesnej młodzieży, widzącej niewiele poza monitorem komputera.

Tradycyjnie, dla najlepszych zespołów, które wystąpią podczas finału w MDK-u przewidziano m.in. nagrody pieniężne.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content