Ile jest warte ludzkie życie? Milion złotych? Dwa? Jak się okazuje, dla niektórych 300 złotych to suma wystarczająca, aby targnąć się na życie drugiego człowieka. Mowa tu o Adrianie P. oraz Wojciechu P., którzy doprowadzili do śmierci bezdomnego 66-latka. Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ skierowała właśnie do Sądu Okręgowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko mężczyznom.

Szczegóły tej sprawy przedstawia rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, prokurator Tomasz Ozimek: – W toku śledztwa ustalono, że 66-letni Ireneusz G. mieszkał w piwnicy bloku, znajdującego się w Częstochowie przy ulicy Gwiezdnej. 9 lutego 2023 roku Wojciech P., który mieszkał w innej piwnicy w tym samym bloku, spożywał alkohol w towarzystwie Adriana P. W tym dniu mężczyźni zachowywali się agresywnie w stosunku do pokrzywdzonego, mając pretensje o pieniądze za zebrany złom. W pewnym momencie Wojciech P. i Adrian P. weszli do piwnicy pokrzywdzonego i zaczęli uderzać go po głowie znajdującymi tam młotkami. Ponadto mężczyźni bili go i kopali po całym ciele. Sprawcy skradli też pokrzywdzonemu, telefon komórkowy o wartości około 300 zł. Potem napastnicy nakazali pobitemu mężczyźnie opuszczenie piwnicy.

Po napadzie pobity starszy mężczyzna ostatkami sił udał się po pomoc na piętro bloku, skąd zadzwonił na numer alarmowy, opisując przebieg zdarzeń. Przybyła na miejsce karetka pogotowia ratunkowego przewiozła pokrzywdzonego do szpitala, gdzie zmarł 5 kwietnia 2023 roku. Policja zatrzymała sprawców jeszcze tego samego wieczoru. Dodatkowo, w mieszkaniu młodszego mężczyzny, Adriana P., znaleziono telefon, który należał do pokrzywdzonego.

Jaka kara grozi oskarżonym? Skoro pośrednio doprowadzili do śmierci bezdomnego 66-latka, mogą zostać skazani na dożywocie? – W trakcie śledztwa prokurator przedstawił Wojciechowi P. i Adrianowi P. zarzut spowodowania u Ireneusza G. ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, skutkującego zgonem pokrzywdzonego oraz dokonania rozboju na jego osobie.  Przesłuchani przez prokuratora sprawcy nie przyznali się do zarzucanego im przestępstwa i złożyli wyjaśnienia, w których wzajemnie pomawiają się o pobicie pokrzywdzonego.  Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanych tymczasowe aresztowanie.   Wojciech P. (42 l.) i Adrian P. (27 l.) byli w przeszłości karani za przestępstwa przeciwko mieniu. Przestępstwo spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, skutkującego zgonem pokrzywdzonego, jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 5 do 15 lat, karą 25 lat pozbawienia wolności albo karą dożywotniego pozbawienia wolności.

Sprawa 66-latka jest kolejnym przykładem przemocy wśród osób bezdomnych. Zdaniem Kazimierza Słobodziana, prezesa zarządu Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Agape, winowajcą kłótni, które prowadzą do rękoczynów, jest alkohol. Niemniej przemoc najczęściej jest stosowana wobec osób bezdomnych, które z powodu społecznego ostracyzmu, częściej stają się celem działań przestępców.

Służby oraz działacze społeczni apelują – jeśli jesteśmy świadkami podejrzanego zachowania wobec osób bezdomnych, powinniśmy je zgłosić do odpowiednich służb. Nie odwracajmy się od ludzi w potrzebie, ponieważ nasza decyzja może uratować komuś życie.

Skip to content