„Mówię nie używkom” – podsumowanie akcji w Teatrze im. Adama Mickiewicza

We wtorek 17 października o godz. 18.00 w Teatrze im. Adama Mickiewicza odbyło się podsumowanie akcji przeciw uzależnieniom, pod hasłem „Mówię nie używkom”, organizowanej przez Wydział Prewencji Komendy Miejskiej Policji wraz z Teatrem, a finansowanej przez Wydział Zdrowia Urzędu Miasta w Częstochowie. Ceremonia rozdania nagród poprzedzona została występem uczestników warsztatów teatralnych, przygotowanych przez Marzenę Lamch-Łoniewską.

Aspirant Kamil Sowiński mówi o szczegółach wydarzenia oraz wyjaśnia skąd tak nietypowy czas podsumowania akcji, jakim jest początek roku szkolnego:

– Podczas wydarzenia mamy podsumowanie tegorocznych działań z uwagi na to, że swoje działania rozpoczynamy z początkiem roku szkolnego, a podczas wakacji oferujemy również różnego rodzaje warsztaty. Nasza działalność profilaktyczna trwa w zasadzie od września do września. Październik jest więc takim miesiącem podsumowań, kiedy zaproszeni goście oraz młodzież, która brała udział w warsztatach, przed oficjalnymi gośćmi wspierającymi naszą kampanię prezentuje swoje umiejętności. Pan Komendant przyznaje również nagrody uczestnikom.

Sowiński przytacza również dane z poprzednich lat działań policji na rzecz profilaktyki uzależnień:

– Nasze kampanie przeciwdziałania uzależnieniom trwają już od trzech lat. Wcześniej było to pod hasłem „Nie biorę, chcę żyć”, na które logo oraz hasło zrobiliśmy konkurs. W poprzednich edycjach również były różnego rodzaju warsztaty, natomiast na przestrzeni tych ostatnich lat wiele rzeczy uległo zmianom, doszły nowe zagrożenia, na które zwróciliśmy uwagę. Oprócz sprawy uzależnienia od narkotyków i alkoholu zwracamy uwagę również na uzależnienia behawioralne, ponieważ tak samo są ogromnym zagrożeniem. W tym celu na początku tego roku ogłosiliśmy konkurs na nowy szyld kampanii, który wygrała Martyna Kochańczyk z CKZiU w Częstochowie.

Jakie aktywności są proponowane młodzieży w ramach akcji „Mówię nie używkom”? Odpowiada Sowiński:

– Program składa się z kilku filarów, co roku dokładamy nowe działania. Podstawą kampanii są przede wszystkim warsztaty, na których uczymy się odmawiania narkotyków czy innych używek, przerabiamy temat uzależnień, przechodzenia traumy, wszystko przy pomocy gry aktorskiej. Mamy zawsze bardzo wiele zgłoszeń, a miejsc niestety tylko trzydzieści, ponieważ ilość osób przekłada się na jakość i skuteczność prowadzonych warsztatów. Szkolimy również policjantów, aby skuteczniej mogli trafiać do młodzieży oraz osób dorosłych.

Magdalena Woch, dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza, mówi, w jaki sposób język sztuki pozytywnie oddziałuje na młodych ludzi oraz jak pokazuje inną formę odreagowywania emocji związanych z otaczającym ich światem:

– W Teatrze uważamy, że język kultury jest najlepszym językiem, w którym warto mówić podczas edukacji młodzieży, aby pokazywać, żeby trzymali się jak najdalej od używek i związanych z nimi niebezpieczeństw. Staramy się poprzez warsztaty teatralne pokazywać, że jest alternatywa i to właśnie w sztuce mogą znaleźć swoją bezpieczną przestrzeń i rozwiązywać swoje problemy dnia codziennego.

Grażyna Stramska–Świerczyńska, naczelnik Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Częstochowy, wyjaśnia jak ważne jest uświadamiane młodzieży na temat tego, że granica uzależnienia jest bardzo cienka:

– Poprzez różnego rodzaju działania profilaktyczne chcemy pokazać inny styl życia niż taki, w którym myślimy o narkotykach. Podczas warsztatów mówimy nie tylko o narkotykach, ale też zwracamy uwagę na inne zagrożenia czyhające na młodych ludzi. Chcemy też przede wszystkim uświadamiać, że granica od spróbowania do uzależnienia jest bardzo cienka oraz jakie są konsekwencje jej przekroczenia.

Inspektor Dariusz Kiedrzyn, komendant Komendy Miejskiej Policji przed ceremonią rozdania nagród zwracał uwagę na to, co naprawdę jest najważniejsze podczas tego rodzaju konkursach:

– Tutaj nie chodzi o zwycięstwo, tylko samą ideę naszej akcji profilaktycznej, abyśmy uświadamiali młodzieży zagrożenia płynące z zewnątrz. Przede wszystkim są to oczywiście zagrożenia wynikające z alkoholi czy narkotyków. Ale uświadamiamy też zagrożenia hazardu, gier komputerowych, uzależniania od smartfonów. Dlatego tak ważne są działania, które prowadzimy wspólnie z instytucjami współpracującymi, docierając do jak najszerszego grona odbiorców.

Jaka jest skuteczność takich akcji oraz do jak wielu osób udało się trafić z wiedzą na temat uzależnień? Odpowiada Sowiński:

– Podczas pierwszego półrocza udało nam się przeszkolić ponad 2 tys. osób. Oprócz spotkań śladami lat ubiegłych poszliśmy również w stronę aktywności sportowych, takich jak turnieje piłki nożnej czy biegi charytatywne. Podczas takich wydarzeń funkcjonariusze swoją postawą pokazują, że sport również jest bardzo dobrą odskocznią od problemów.

Nie jest łatwo oprzeć się pokusom, zwłaszcza jeśli stresujące okoliczności życia popychają nas w stronę alkoholu czy innych substancji zmieniających świadomość. Ale czy warto? Warto przeżyć życie w wolności od uzależnień.

EG
Galeria: Radio Fiat

„Mówię nie używkom” – podsumowanie akcji w Teatrze im. Adama Mickiewicza

Skip to content