Fot. Radio Fiat

Ogłoszenie przez polski rząd zdalnego nauczania dla uczniów szkół podstawowych, średnich i studentów dość mocno ograniczyło przemieszczanie się młodzieży środkami transportu publicznego. W związku z tym Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Częstochowie wprowadziło od 16 listopada wakacyjny rozkład jazdy.

Jednocześnie uczniowie i studenci, którzy wykupili wcześniej bilety okresowe, mogą decyzją MPK, starać się o zwrot pieniędzy za proporcjonalnie niewykorzystany okres. Obecnie trudno powiedzieć ilu uczniów skorzysta z możliwości zwrotu pieniędzy.

– Nie wszyscy wykorzystują te bilety do dojazdów/przejazdów do szkół czy na uczelnie. Przypominamy, że upoważniają one do przejazdów w dowolnym celu. Każdy z nas może mieć trening, babcię, bądź kolegę lub koleżankę na drugim końcu miasta. Prosimy, aby przemyśleć wysyłanie wniosku, bo w momencie, gdy taka prośba zostanie wysłana, wówczas bilet będzie zablokowany. Ponadto dużo uczniów oraz studentów pracuje – osoby takie nie zrezygnują z biletu na poczet dojazdów do pracy – mówił Maciej Hasik, rzecznik MPK w Częstochowie.

Uldze podlegają jedynie szkolne i studencie bilety okresowe, niezależnie od wykupionego okresu, a warunkiem otrzymania zwrotu jest pisemny wniosek, np. drogą mailową na adres częstochowskiego MPK.

– Jeśli ktoś złoży wniosek, to od tego momentu zostanie przeliczona proporcjonalnie niewykorzystana wartość do dnia końca ważności biletu. Jeśli bilet w międzyczasie nie wygasł, a jest ważny, jego wartość zostanie przeliczona po przywróceniu nauki stacjonarnej, albo, jeśli potrwa to dłużej, niż ważność danego biletu – do końca jego ważności – dodał rzecznik MPK.

We wniosku należy zawrzeć takie informacje jak numer karty miejskiej z biletem i numerem rachunku bankowego, na który zostanie zwrócona określona suma. Zwrot środków dotyczy także biletów zakupionych przez różne aplikacje mobilne. Istotne jest wówczas podanie nazwy takiego programu oraz indywidualny numer biletu. Wnioski będą rozpatrywane pozytywnie jedynie w czasie trwania obowiązku nauki zdalnej.

BNO

Skip to content