Muzea już dostępne dla zwiedzających

dom poezji muzeum haliny poświatowskiej
Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej | Fot. domena publiczna

Od dzisiaj, 4 maja luzowane są rządowe ograniczenia w działaniu instytucji kultury. Pierwszymi, które mogą na powrót wznowić swoją działalność są muzea i galerie sztuki.

Z tego przywileju korzysta również Muzeum Częstochowskie. Jak w czasie pandemii wyglądała praca Muzeum?

Nasza działalność nigdy nie była przerwana całkowicie. Cały czas byliśmy w kontakcie z Państwem głównie przez kontakt internetowy […] organizowaliśmy warsztaty internetowe, mieliśmy też sporo telefonów, ale cały czas działamy. Nasze plany, one wiadomo są modyfikowane ze względu na sytuację epidemiologiczną, na rygor sanitarny, na obostrzenia, ale działamy cały czas.
opowiada Katarzyna Jezierska z Działu Edukacji i Wystaw Muzeum Częstochowskiego:

W końcu nadszedł moment, w którym Muzeum może ponownie otworzyć swoje obiekty. Jakie wystawy będą dostępne dla zwiedzających w najbliższym czasie?

Bardzo się cieszymy, że od dzisiaj (od 4 maja) możemy ponownie udostępnić swoje obiekty. W Muzeum Częstochowskim pokazujemy wystawy zarówno stałe jak i czasowe. Te wystawy stałe zakładamy, że Państwo znacie […]. Jeżeli natomiast chodzi o wystawy czasowe […] w tej chwili szczególnie zapraszamy na „Plener Miejski 2020”. Tę ekspozycję można zwiedzać do 13 czerwca. Natomiast tylko do 9 maja, a więc jeszcze w tym tygodniu zapraszam Państwa na wystawę „Janina Plucińska-Zembrzuska – Konserwacja kolekcji”, jest ona podsumowaniem dwuletniego projektu pracom konserwatorskim i oprawie poddane zostały 122 dzieła tej częstochowskiej artystki, które znajdują się w naszych zbiorach. W Ratuszu natomiast do 30 maja pokazujemy ekspozycję „1000-lecie – Z dziejów częstochowskiej dzielnicy”. Tę wystawę zorganizowaliśmy we współpracy z Archiwum Państwowym w Częstochowie. Zapraszam wszystkich, których interesuje nie tylko historia ich własnej dzielnicy, ale także naszego miasta.
– kontynuuje.

Jakie jeszcze miejsce warto odwiedzić w maju?

Maj jest też miesiącem szczególnym. Jest to miesiąc, w którym Halina Poświatowska się urodziła. Będziemy też pamiętać o rocznicy jej urodzin. Maj jest miesiącem pięknym, w którym wszystko rozkwita i ja zapraszam do Domu Poezji.
– zachęca Katarzyna Jezierska.

Oczywiście my również zapraszamy. Szczegóły na temat ekspozycji Muzeum Częstochowskiego dostępne są na stronie internetowej www.muzeumczestochowa.pl.

RG

Skip to content