Bolesna Historia Stomatologii” to wystawa poświęcona historii leczenia zębów. Od Starożytnego Rzymu, przez pracownię średniowiecznego kowala aż do XX wieku. Dr Piotr Kuźnik – lekarz stomatolog, kolekcjoner i pasjonat historii medycyny – opowie o metodach pracy stomatologicznej w czasach, w których na znieczulenie mogli sobie pozwolić nieliczni.

Dr Piotr Kuźnik w gabinecie przy ul. Jasnogórskiej 92 w Częstochowie stworzył małą ekspozycję narzędzi medycznych z różnych okresów historii. Choć częstochowskie Muzeum Stomatologii nie posiada jeszcze stałej ekspozycji, bo gabinet dr. Kuźnika nie pomieściłby całej jego kolekcji, to kolekcjoner organizuje czasowe wystawy przy współpracy z różnymi instytucjami kultury. Najbliższa wystawa będzie miała miejsce 2 października w Maleńcu, w woj. świętokrzyskim:

W przyszłym tygodniu, 2 października, organizuję taką „Noc Muzeów” w Maleńcu. Maleniec jest to muzeum, które należy do Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Chcę tam zapoznać Państwa z bolesną historią stomatologii. Może to spotkanie nie będzie bolesne, a wręcz humorystyczne. Mam nadzieję, że fajnie się będzie spotkać z lekarzem stomatologii, który podchodzi do historii z pewnym dystansem.

Muzeum Stomatologii w Częstochowie | Fot. Radio Fiat

Podczas ekspozycji będzie można obejrzeć eksponaty, które z jednej strony przerażają, ale z drugiej napawają zachwytem z powodu misternego wykonania. Kolekcja dr. Piotra Kuźnika udowadnia, że przyszło nam żyć w wyjątkowo brzydkich czasach. Kiedyś nawet narzędzia chirurgiczne, fotele stomatologiczne i fiolki na lekarstwa wytwarzano tak, aby były piękne w swej formie. Oprócz eksponatów, wystawa zostanie okraszona także licznymi ciekawostkami i anegdotkami, związanymi z pracą dentystów na przestrzeni dziejów:

Będę chciał Państwu opowiedzieć jak rozwijała się myśl techniczna, jak zmieniały się znieczulenia, podejście do pacjenta i do chorób oraz pokazać eksponaty, począwszy od Starożytnego Rzymu do czasów PRLu. Powiem tylko tyle, że Hipokrates – ojciec medycyny – powiedział, że „Ból zęba można porównać tylko z bólem śmierci”.

Wystawa będzie miała miejsce 2 października w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu 2 gm. Ruda Maleniecka w powiecie koneckim. Dr Piotr Kuźnik rozpocznie prelekcję o godz. 18:00. Wstęp będzie bezpłatny.

Bolesna Historia Stomatologii | Źródło: Muzeum Stomatologii w Częstochowie
Muzeum Stomatologii w Częstochowie | Fot. Radio Fiat
Muzeum Stomatologii w Częstochowie | Fot. Radio Fiat
Muzeum Stomatologii w Częstochowie | Fot. Radio Fiat
Muzeum Stomatologii w Częstochowie | Fot. Radio Fiat
Muzeum Stomatologii w Częstochowie | Fot. Radio Fiat
Skip to content