Najlepsza w rankingu, ale czy w rzeczywistości też?

Częstochowa po raz kolejny zajęła pierwsze miejsce w Rankingu Miast Przyjaznych Kierowcom, w kategorii miast poniżej 300 tys. mieszkańców. Okazała się najlepsza spośród 19 miast biorących udział w zestawieniu.

W tym roku zestawienie zostało wydane w nowej, bardziej interaktywnej wersji. Ranking jest rozstrzygany według systemu punktowania. Miasta są wybierane pod kątem kilku kryteriów, za które otrzymują punkty. Więcej na ten temat mówi Marcin Breczko z Biura Prasowego Urzędu Miasta Częstochowa:

Ta tegoroczna edycja raportu wyglądała inaczej niż poprzednie. Została wydana w nowej, interaktywnej formie. Każda miejscowość jest rozpatrywana pod kątem kilku kryteriów. Częstochowa drugi rok z rzędu wygrała Ranking Miast Przyjaznych Kierowcom, w grupie ośrodków do 300 tys. mieszkańców. Jak czytamy na stronie tego zestawienia Częstochowa poradziła sobie bardzo dobrze zwłaszcza w kategoriach związanych z kosztami eksploatacji samochodów – powiedział.

Ranking został opracowany przez sklep internetowy Oponeo we współpracy z Yanosikiem. O to, dlaczego akurat Częstochowa zwyciężyła, postanowiliśmy zapytać Michała Pawlaka z serwisu Oponeo.pl:

W Częstochowie było jedno z tańszych paliw. Ponadto ceny ubezpieczeń, OC oczywiście bo mówimy tutaj o wymaganym ubezpieczeniu. Również ceny wymiany opon nie wyszły najgorzej. Widać, że koszty utrzymania auta, które są w rankingu – Częstochowa w nich zdecydowanie jest liderem. W innych kategoriach jest albo w pierwszej połowie stawki albo w pierwszej trójce. Przez to była w stanie nagromadzić tyle punków, że zajęła pierwsze miejsce – oznajmił.

Drugim z twórców rankingu był Yanosik. Patryk Treumann, specjalista ds. marketingu firmy mówi, że na wynik zestawienia miało wpływ wiele kategorii:

Tegoroczne miasto najbardziej przyjazne kierowcom, z kategorii poniżej 300 tys. mieszkańców, czyli Częstochowa, wyróżniło się w wielu kategoriach zestawienia. Kierowcy docenili w Częstochowie przede wszystkim wysoką średnią prędkość jazdy w centrum, i poza nim, niską kolizyjność na drogach , stosunkowo niskie ceny paliw, najniższą opłatę za ubezpieczenie oraz wymianę opon – mówił.

Mieszkańcy Częstochowy również postanowili wypowiedzieć się, na temat tego, co sądzą o wynikach rankingu. Jednogłośnie nie zgadzają się oni z werdyktem. Uważają, że w Częstochowie w tym aspekcie jest jeszcze mnóstwo do poprawy. Jest wiele odcinków dróg, które powinny zostać wyremontowane, a ponadto życie mieszkańców utrudniają codzienne korki.

Zarówno ranking wszystkich miast, jak i szczegółowy raport wyników Częstochowy znajduje się tutaj.

OM

Skip to content