Narodowa kwarantanna

Fot. Adam Guz/KPRM

Od dziś (28.12) w Polsce obowiązuje narodowa kwarantanna. Zamkniętych będzie większość sklepów w galeriach, kluby fitness czy siłownie. Obostrzenia mają obowiązywać do 17 stycznia.

Mimo mniejszej ilości zakażeń koronawirusem w ostatnim czasie rząd zdecydował się wprowadzić kolejny lockdown. Premier podczas niedzielnej konferencji prasowej zaznaczył – Trzeba niestety przewidywać, że za 2-3 tygodnie może wzrosnąć liczba zakażeń po wzmożonych spotkaniach świątecznych. Pamiętajmy, że wirus działa z opóźnionym zapłonem. Jak mówi rzecznik prasowy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Alina Kucharzewska – To wszystko po to, by zadbać o nasze zdrowie:

Nadal obowiązują zasady bezpieczeństwa, które należy stosować po to aby uniknąć zakażenia. W związku z tym cały czas obowiązuje zakaz przemieszczania się samodzielnie młodych osób, do 16 roku życia, w godzinach od 8 do 16. Zakaz ten obowiązuje od poniedziałku do piątku i niestety będzie również obowiązywał podczas ferii. Zamknięte zostają galerie handlowe, w galeriach funkcjonować będą tylko wybrane sklepy, zamknięte będą stoki narciarskie oraz obiekty infrastruktury sportowej.

Podczas niedzielnej konferencji prasowej premier podkreślił również, że rząd nie wprowadza godziny policyjnej w noc sylwestrową. Zakaz przemieszczania się w Sylwestra między godz. 19 a 6 rano jest apelem do społeczeństwa. – Apelujemy o to żeby ten sylwester minął spokojnie – podkreśla premier Mateusz Morawiecki:

Bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się oraz o nieużywanie fajerwerków, by ten sylwester mógł przebiec spokojnie. Wiem, że to nie jest coś, czego oczekiwaliśmy jeszcze kilka tygodni temu, ale w tym roku właśnie tak powinno być.

Według nowego rozporządzenia każdy po przyjeździe do Polski będzie musiał poddać się 10-dniowej kwarantannie. Nie będzie to dotyczyło osób, które zostały zaszczepione przeciw Covid-19. Osoby zaszczepione nie będą również wliczane do limitu pięciu osób, jakie mogą brać udział w zgromadzeniach.

KP