Nie dajmy się zwieść upałom

Grafika: IMGW

W tym roku początek wiosny nie rozpieszczał pod względem pogody i temperatur. Dopiero czerwiec przyniósł słońce i stałe temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza. I chociaż takie wskazania nie są jeszcze niczym groźnym, słupki rtęci często wskazują dużo wyższe temperatury.

A to może być przyczyną wielu dolegliwości, głównie u osób starszych. W czasie tropikalnych upałów koniecznie trzeba zadbać o swoje zdrowie, korzystając z odpowiedniego nawodnienia.

– Można pić i się nigdy nie nawodnić, pijąc rzeczy słodzone. Słodkie napoje powodują, że w naszym organizmie często zatrzymuje się woda, a nasze pragnienie jest ciągle niezaspokojone. Najlepiej nawodni nas woda lub płyny izotoniczne, często używane przez sportowców – wyjaśniała dietetyk Monika Przystalska.

W gorące dni poza nawodnieniem odpowiednia jest także dieta. Tutaj wskazówek jest kilka i nie wszystkie mogą wydawać się oczywiste. Wbrew pozorom unikanie gorących i kalorycznych potraw latem jest błędem.

– Latem nasz organizm nieustannie potrzebuje energii. Pamiętajmy zatem, by tej diety za bardzo nie odchudzić. W upały boimy się także gorących i ostrzejszych dań. Tymczasem nie powinniśmy jeść tylko zimnych posiłków. Ich odpowiednia temperatura ma tu kluczowe znaczenie – dodała dietetyk.

Intensywne upały sprzyjają chorobom i zatruciom, głównie na tle żywieniowym. Epidemiolog Elżbieta Poproch radzi, jakich dobrych nawyków nabrać, by znacząco zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia:

– Krojąc mięso, musimy pamiętać o używaniu deski oraz o jej odpowiednim myciu. Nie należy kłaść na niej produktów spożywanych bez obróbki. Trzeba też pamiętać o właściwym postępowaniu z jajkami, a także nie rozmrażać i ponownie nie zamrażać produktów – radziła Epidemiolog Elżbieta Poproch.

Lekarze i specjaliści zalecają, aby w trakcie trwania intensywnych upałów nie wychodzić z domu bez konieczności, szczególnie między godz. 10.00 a 13.00. Dotyczy to głównie dzieci i osób starszych. Jeśli wyjście na zewnątrz jest konieczne, załóżmy nakrycie głowy i koniecznie zabierzmy ze sobą wodę.

BNO