Nie ma to jak w dziupli – Warsztaty ornitologiczne w Muzeum Częstochowskim

„Dziuplaki, co to za ptaki?” – pod takim hasłem – w ramach ferii zimowych – odbywały się warsztaty ornitologiczne w Dziale Przyrody Muzeum Częstochowskiego. Młodzi miłośnicy natury mogli podczas zajęć poznać gatunki ptaków, które najczęściej gniazdują w dziuplach częstochowskich drzew, zbadać konstrukcję budek lęgowych dla różnych gatunków ptaków oraz wykonać z tektury model takiej budki.

Ptaki są stałym elementem miejskiego ekosystemu. I choć najczęściej spotykamy gołębie i wróble, to w koronach drzew żyje wiele gatunków, które nie tylko pięknie śpiewają, ale także redukują ilość much, komarów i innych owadów. Warsztaty prowadziła Elżbieta Janik, kustosz Działu Przyrody Muzeum Częstochowskiego:

Zajęcia są zawsze przygotowywane na podstawie zbiorów przyrodniczych, jakie gromadzimy w Muzeum Częstochowskim. Dzisiaj to będzie kolekcja ornitologiczna, ale nie tylko, bo pokażemy też troszeczkę ssaków, które wykorzystują dziuple na swoje legowiska. Po tej części teoretycznej przejdziemy do części warsztatowej, podczas której dzieci samodzielnie wykonają projekty budek lęgowych dla ptaków.

Korzystając z okazji, dowiedzieliśmy się jakie ptaki oprócz gołębi i wron można spotkać w Częstochowie. Okazuje się, że takich gatunków jest całkiem sporo:

[…] Przykładowo dzięcioł czarny, który jest dość ciekawy, bo to największy dzięcioł w naszym kraju. Jest widywany min. Na Promenadzie Czesława Niemena czy w Lasku Aniołowskim, chociaż jest to ptak dość płochliwy. Pojawia się też sowa uszatka, która wykorzystuje ptasie dziuple, którą możemy spotkać w parkach pod Jasną Górą. Z mniejszych ptaków, które możemy w najbliższej okolicy spotkać to szpaki, wróble i różnego rodzaju sikory.

Jak zawsze, przy okazji zimowych rozmów o ptakach, powraca temat karmników oraz ich zawartości. Warto ciągle przypominać, że karmienie ptaków pieczywem oraz resztkami z obiadu wyrządza im krzywdę, bo prowadzi do licznych chorób, w tym upośledzenia skrzydeł. Młodzi miłośnicy przyrody dowiedzieli się podczas warsztatów, że dzikie ptaki najlepiej karmić m.in. pestkami słonecznika oraz ziarnami zbóż, które nie były w żaden sposób przyprawiane czy przetwarzane. Inną wartościową informacją była ta, że ptaki powinno się dokarmiać tylko wtedy, gdy na ziemi leży gruba pokrywa śniegu. Poza okresami śnieżnymi, ptaki przez cały rok doskonale radzą sobie same.

Skip to content