W Polsce znoszone są kolejne restrykcje związane z koronawirusem, a co za tym idzie zmienia się też nastawienie ludzi do zachowywania zasad bezpieczeństwa. Coraz częściej na ulicach i w sklepach można zobaczyć osoby bez maseczek lub w dużych zbiorowiskach. Warto jednak pamiętać, że odmrażanie gospodarki nie jest jednoznaczne z końcem epidemii i wiele przepisów nadal nas obowiązuje. Jednym z nich jest nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych.

– Zarówno na ulicach, w sklepach, jak i wszystkich innych miejscach publicznych obowiązuje nas nakaz noszenia maseczki, w tej kwestii nic się nie zmieniło. Nie musimy ich nosić w domach i samochodach, kiedy przebywamy z domownikami i rodziną. Natomiast jeżeli w samochodzie przebywają osoby nie zamieszkujące wspólnie to maseczki powinny już mieć. Na ten moment nie wiemy, do kiedy takie przepisy będą obowiązywać – mówiła Edyta Kapelka z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Częstochowie.

Oprócz wymaganych środków bezpieczeństwa każdy z nas może też dodatkowo dbać o zdrowie swoje i innych chociażby poprzez regularnie dezynfekowanie czy mycie rąk. Przestrzeganie nakazów związanych z koronawirusem za całą pewnością pozwoli zmniejszyć jego rozprzestrzenianie, a co za tym idzie wszystkie ograniczenia będą mogły być szybciej znoszone.

Skip to content