29 marca w Środowiskowym Domu Samopomocy typu D w Częstochowie powstały niebieskie obrazy. Inicjatywa jest związana z cyklem wydarzeń, dotyczących Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, przypadającego 2 kwietnia.

Już od 10 lat Częstochowa ,,zapala się na niebiesko dla autyzmu” nieco wcześniej, bo już w marcu. Więcej na ten temat mówi Roman Kowalczyk, prezes Stowarzyszenia Daj Mi Czas:

– Co roku staramy się przygotowywać jakieś dodatkowe informacje. Celem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest informowanie społeczeństwa o osobach z autyzmem i o ich problemach. Co roku jst to nie tylko jeden dzień, ale cały tydzień poświęcony tym osobom. Tym razem zaczynamy 29 marca cyklem ,,Się maluje”.

Agata Banasik, kierownik ŚDS, zdradza szczegóły dotyczące akcji ,,Się maluje” i informuje, jakie jeszcze wydarzenia czekają na częstochowian w związku ze Światowym Dniem Świadomości Autyzmu.

Dzisiaj mamy malowanie, miało się odbywać na Placu Pamięci Narodowej, ale pogoda nam nie dopisała, zatem malujemy w ośrodku. Autyzm, wiedza na temat autyzmu – stąd podopieczni malują pejzaże przy użyciu właśnie koloru niebieskiego. W sobotę będziemy mieli Przystanek Autyzm na Placu Biegańskiego, będzie zumba, a w piątek – uroczysta gala w częstochowskim MDK.

Tomasz Tyl, Społeczny Rzecznik Osób z Niepełnosprawnościami zwraca uwagę na fakt, że w Częstochowie takich ośrodków, jak Środowiskowy Domu Samopomocy powinno powstać więcej.

– Jako Społeczny Rzecznik Osób z Niepełnosprawnościami w Częstochowie cieszę się, że taki dom funkcjonuje w Częstochowie. Nasza gmina będzie wspierać finansowo to miejsce. Jednak wszyscy zdajemy sobie sprawę, że ośrodków dla osób ze spektrum autyzmu jest za mało.

Autyzm jest zaburzeniem o charakterze neurologicznym. Jego objawy spowodowane są nieprawidłowym rozwojem funkcjonowania mózgu we wczesnym dzieciństwie. Wpływać mogą na to m.in. czynniki genetyczne, infekcyjne, czy też nieprawidłowości w przemianach metabolicznych. Spektrum autyzmu ma wpływ właściwie na każdy aspekt życia.

LN

Galeria: Radio Fiat

Niebieskie pejzaże

Skip to content