Niedługo w parkomacie zapłacisz kartą

Fot. Radio Fiat

Za kilka miesięcy wszystkie parkomaty umieszczone w Częstochowie, zostaną wymienione. Nowy sprzęt umożliwi m.in. płatność kartą. Drogowcy właśnie ogłosili przetarg na 119 takich urządzeń.

Kiedyś, aby zostawić pojazd w strefie parkingowej, należało wypełnić odpowiednią kartę. Utrudnienia związane m.in. z jej zakupem, rozwiązały nowe urządzenia płatnicze, których obecnie na terenie Częstochowy jest aż 119. Czas eksploatacji oraz postęp technologiczny spowodowały jednak, że i na nie przyszedł czas. W dobie płatności elektronicznej parkomat przyjmujący jedynie gotówkę, nie ułatwia życia. Jak mówi Maciej Hasik, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie, niedługo dojdzie do wymiany sprzętu na nowy.

– Parkometry potrzebują wymiany, aby były w pełni funkcjonalne. Nowe urządzenia z pewnością będą bardziej komfortowe dla mieszkańców oraz wszystkich osób z nich korzystających. Na razie czekamy na otwarcie ofert do przetargu.

Nowe parkomaty wyposażone będą m.in. w wyświetlacze LCD oraz funkcje płatności zbliżeniowych. Jak dodaje Maciej Hasik, wymiana sprzętu nie wiąże się z podniesieniem opłat parkingowych.

– Poprzednie opłaty zostały zwiększone zgodnie z uchwałą Rady Miasta Częstochowy. Teraz zmian nie będzie. Pandemia pokrzyżowała też plany dotyczące zmian w strukturze strefy, rozdzielenia jej na dwie części. Teraz będziemy ponownie nad tym pracować. Na razie zaczynamy od wymiany starych parkometrów, ponieważ taka inwestycja jest potrzebna.

Obecnie za godzinę postoju w strefie płatnego parkowania trzeba zapłacić 3zł. Wcześniej stawka wynosiła o złotówkę mniej. Wzrost opłat uchwaliła Rada Miasta na posiedzeniu 27 lutego bieżącego roku.

ABK

Skip to content