Niedzielę Miłosierdzia Kościół obchodzi w II niedzielę po Wielkanocy. Ustanowił ją dla całego Kościoła Ojciec Święty Jan Paweł II, w dniu kanonizacji s. Faustyny Kowalskiej 30 kwietnia 2000 r.

Niedziela Miłosierdzia jest szczególnym dniem dla wiernych w Dolinie Miłosierdzia Bożego. 23 kwietnia obchodzono tam uroczysty odpust, który zakończył się tradycyjnym Biegiem Miłosierdzia. Tym razem jego celem było wsparcie dla seniorów.

Uroczystości rozpoczęły się od godz. 15 Koronką do Bożego Miłosierdzia. O godz. 15:30 odprawiono Mszę św., której przewodniczył i homilię wygłosił ks. Adam Kamizela Viceprowincjał prowincji Zwiastowania Pańskiego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego.

– Oprócz tego, że obchodzimy odpust, Niedzielę Miłosierdzia chcemy też uczcić konkretnym dziełem. I tak zainicjowaliśmy w czasie kanonizacji Jana Pawła II kuchnię dla bezdomnych, dzięki organizacji Biegu Miłosierdzia. Stał się on piękną tradycją, dzięki której co roku możemy wspierać potrzebujących – mówi ks. Andrzej Partika, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego.

Po Mszy św., w Parku Lisiniec, o godz. 17 rozpoczął się kolejny Bieg Miłosierdzia. Trasa zakładała 4-kilometrowy dystans. W wyścigu nie chodziło jednak o rywalizację, ale o niesioną pomoc. Za udział każdego z uczestników, sponsorzy zapewniali  4 zł na realizację recept dla potrzebujących seniorów. Trasę uczestnicy pokonali sprawnie, idąc lub biegnąc, zależnie od możliwości. Po tym, jak ostatni z uczestników przekroczył linię mety rozdane zostały pamiątkowe medale za udział. Przygotowano również smaczny bigos, aby wszyscy po wysiłku mogli się posilić.

– Już czwarty rok z rzędu biegniemy na rzecz osób potrzebujących. Dzięki środkom z poprzednich edycji udało nam się pozyskać kuchnię i łaźnię dla osób niepełnosprawnych. W ostatnim roku pieniądze z Biegu zostały przeznaczone na zakup ponad 2500 obiadów dla potrzebujących dzieci. Teraz przyszła pora pomóc seniorom – mówi Jolanta Kobojek, wiceprezes fundacji „Ufam Tobie”.

W Niedzielę Miłosierdzia obchodzone jest również Międzynarodowe Święto Caritas. Biskupi w liście na Niedzielę Miłosierdzia zwracali uwagę na to, aby pamiętać o wsparciu dla tej organizacji, która pomaga Syryjczykom cierpiącym z powodu wojny.

– Wciąż spotykamy się z obojętnością na los drugiego człowieka, przede wszystkim tego będącego daleko, ale i tego obok nas – piszą biskupi w liście na Niedzielę Miłosierdzia.

W kościołach w całej Polsce do puszek zbierane były ofiary na rzecz pomocy Syryjczykom.

KKo

Skip to content