Policjanci z częstochowskiej drogówki zatrzymali 51-latka, który chciał im wręczyć 200 złotych w zamian za uniknięcie ukarania za wykroczenie drogowe.

O szczegółach sprawy mówi, podkom. Sabina Chyra-Giereś, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

– Mężczyzna kierujący renault przejechał skrzyżowanie na czerwonym świetle. Policjanci zatrzymali samochód dwie ulice dalej i poinformowali kierującego o nałożeniu na niego mandatu karnego w wysokości 500 zł oraz 6 punktów karnych za popełnione wykroczenie. Wtedy kierowca bez słowa położył 100 złotych przed wykonującym czynności policjantem. Poinformowany o tym, że popełnia przestępstwo, mężczyzna dołożył kolejne 100 złotych, by „załatwić sprawę”. Wtedy też został zatrzymany i następnego dnia doprowadzony do częstochowskiej prokuratury.

Za korupcję grozi mężczyźnie do 10 lat więzienia. Osoby, które próbują przekupić policjantów powinny mieć świadomość, że sama propozycja jest karalna, a konsekwencje postępowania są bardzo poważne.

Odpowiedzialność funkcjonariusza lub pracownika policji – art. 228 k.k.:

§ 1. Kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 3. Kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 4. Karze określonej w § 3 podlega także ten, kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, uzależnia wykonanie czynności służbowej od otrzymania korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy lub takiej korzyści żąda.

§ 5. Kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową znacznej wartości albo jej obietnicę, podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.

§ 6. Karom określonym w § 1–5 podlega odpowiednio także ten, kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej w państwie obcym lub w organizacji międzynarodowej, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę lub takiej korzyści żąda, albo uzależnia wykonanie czynności służbowej od jej otrzymania.

Odpowiedzialność osoby wręczającej łapówkę – art. 229 k.k.:

§ 6. Nie podlega karze sprawca przestępstwa określonego w § 1–5, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.

KKO

Skip to content