Niższe opłaty za śmieci dla rodzin wielodzietnych – bynajmniej…

W Częstochowie Karta Dużej Rodziny do niedawna uprawniała do 50 proc. zwolnienia z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Centrum Usług Komunalnych od jakiegoś czasu informuje, że z ulgi można skorzystać wyłącznie, gdy daną nieruchomość zamieszkuje rodzina wielodzietna. Samo posiadanie karty do tego nie uprawnia.

Karta Dużej Rodziny obowiązuje w całym kraju – poza miejskim CUK-iem. Przysługuje ona rodzinom, w których jest więcej niż troje dzieci. Jej posiadacze mają możliwość korzystania z katalogu różnych ofert: kulturalnych, rekreacyjnych czy transportowych na terenie całego kraju. Zwolnienie na ten moment nie obejmuje mieszkańców w sytuacji, gdy m.in. daną nieruchomość zamieszkują tylko dwie osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny. Stąd też CUK postanowił zaprzestać uwzględniania wynikającej z karty ulgi za wywóz śmieci. Z takim stanowiskiem nie zgadzają się niektórzy miejscy radni.

Dysponujemy dziś opinią Rzecznika Spraw Obywatelskich i stanowiskiem Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Z obu tych dokumentów wynika jednoznacznie, że te ulgi przysługują mieszkańcom, którzy posiadają Kartę Dużej Rodziny – podkreśliła Monika Pohorecka, radna Częstochowy Odebrano te ulgi tym, którzy nie zamieszkują pod danym adresem, a posiadają Kartę Dużej Rodziny. Mówiąc inaczej – warunkiem otrzymania tych ulg jest konieczność zamieszkiwania pod wskazanym adresem. Wielodzietne rodziny się z tym nie zgadzają. My również nie zgadzamy się z takim stanowiskiem UM Częstochowy, które spowodowało odebranie tych ulg i podjęcia takiej decyzji. Stąd nasza interpretacja wykładni prawa – prośba i pisemne zwrócenie się do organów merytorycznych i kompetencyjnych. Przypomnijmy: ulgi w opłacie śmieciowej tzw. za gospodarowanie odpadami komunalnymi w postaci 50 proc. zwolnienia.

Opinia Ministerstwa Klimatu i Środowiska jest jednoznaczna w kwestii poczynań CUKu:

Zgodnie z ustawą o Karcie Dużej Rodziny, to ta karta jest środkiem identyfikującym członka rodziny wielodzietnej, poświadczającym prawo członka rodziny wielodzietnej do uprawnień ustalonych w trybie określonym w niniejszej ustawie lub przyznanych na podstawie przepisów odrębnych. (…)W związku z powyższym, z punktu widzenia zwolnienia z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi każdy, kto ma Kartę Dużej Rodziny, jest członkiem rodziny wielodzietnej, a co za tym idzie w przypadku wprowadzenia uchwałą rady gminy zwolnień dla rodzin wielodzietnych, jest objęty tym zwolnieniem”

Zdaniem Pawła Rukszy, działania władz miasta są niekorzystne dla mieszkańców, a szczególnie dla rodzin wielodzietnych:

– Z jednej strony mamy interpretację przepisów, dokonaną przez Urząd Miasta, które są niekorzystne dla mieszkańców miasta: nałożone przez Prezydenta Miasta większe opłaty. Z drugiej strony mamy interpretację Ministerstwa Ochrony Środowiska, Rzecznika Praw Obywatelskich, które są korzystne dla mieszkańców miasta. Samorząd jest powołany po to, aby rozwiązywać sprawy mieszkańców dla ich dobra. Jeżeli mamy nadpłatę środków finansowych za śmieci, to czemu nie można interpretować przepisów korzystniej dla mieszkańców, tak jak to robi Rzecznik Praw Obywatelskich.

Karta Dużej Rodziny to ogólnopolski program, który wszedł w życie 16 czerwca 2014 roku, na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów, w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu dla rodzin wielodzietnych. Program jest realizowany od 1 stycznia 2015 roku, o czym mogą nie wiedzieć niektórzy spośród miejskich urzędników.

LN

Fot: Radio Fiat

Skip to content