Fot. KMP w Częstochowie

Policjanci w całym kraju prowadzą dziś (14 maja) ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Kaskadowy pomiar prędkości”. Mają one na celu wyeliminowanie z ruchu tych kierowców, którzy nie przestrzegają ograniczeń prędkości na drogach.

Prowadzone na terenie Częstochowy i powiatu działania polegają na ustawieniu patroli policyjnych kolejno po sobie na określonym odcinku drogi i w tym samym czasie. Policjanci będą zwracali szczególną uwagę na piratów drogowych, którzy łamią przepisy.

– Jak pokazują analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego, niedostosowanie prędkości do panujących na drodze warunków jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków i kolizji. Od początku roku na drogach Częstochowy i regionu doszło do 142 zdarzeń, w których życie straciły 3 osoby, a 17 zostało rannych z powodu nadmiernej prędkości. Pamiętajmy, że bezpieczna prędkość, to prędkość dostosowana nie tylko do panujących warunków na drodze, ale również do własnych umiejętności czy natężenia ruchu – informował oficer prasowy asp. Sabina Chyra Giereś z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Apelujemy do kierujących o zachowanie rozsądku za kierownicą i przestrzeganie dozwolonych limitów prędkości.

A te, jak się okazuje, są łamane nagminnie. W 2019 roku częstochowska policja odnotowała łącznie 515 wypadków drogowych, w których zginęło 15 osób.

– Zdarzeń z udziałem pieszych odnotowaliśmy 115, spośród których trzy były śmiertelne oraz 154 sytuacje z udziałem nietrzeźwych kierowców. Częstochowski Wydział Ruchu Drogowego przeprowadził również prawie 97 tys. badań trzeźwości, zatrzymując ponad 615 kierowców – podała asp. szt. Marta Kaczyńska z częstochowskiej komendy.

„Kaskadowy pomiar prędkości” jest akcją, którą polska policja prowadzi cyklicznie, kilka razy w roku. Jest odpowiedzią na systematycznie powiększające się liczby kolizji oraz wypadków, głównie w okresie letnim, kiedy pogoda sprzyja szybkiej jeździe.

BNO

Skip to content