Noszenie maseczek nie jest już obowiązkowe

Od poniedziałku 28 marca został zniesiony obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych, wynikający z rozporządzenia Rady Ministrów. Obowiązują jednak pewne wyjątki – do 30 kwietnia 2022 r. nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza oraz w aptekach.

Więcej mówi dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie, Zbigniew Bajkowski:

Chcę wszystkich tych, którzy chcieliby maseczki zdjąć wszędzie zmartwić, otóż w szpitalach obowiązują nadal rygory noszenia maseczek. Obowiązują w szpitalach, aptekach i przychodniach. W związku z tym bardzo wszystkich proszę, którzy będą udawać się do naszego szpitala żeby jednak maseczkę mieli. Dlatego, że nie zniesiono obowiązku noszenia maseczek w obiektach ochrony zdrowia.

Zapytaliśmy mieszkańców Częstochowy, co sądzą o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek:

– Niepotrzebne mi są, zaszczepiony jestem, nie muszę nosić.
– Zależy jeszcze gdzie, na powietrzu bardzo dobrze. W przychodniach, w aptece to trzeba.
– Uważam, że to dobrze, bo nie było na tyle potrzeby. Chociaż jak dla mnie to nie był żaden problem noszenia ich.
– Wreszcie jest czym oddychać, więcej swobody, ale ja i tak w autobusie czy gdzieś to zakładam, tam gdzie większe skupiska ludzi.
– Jest wygodnie trochę, nie trzeba tak się zakrywać, człowiek się dusił.
– Może być tak i tak mi to obojętnie.

Została również zniesiona izolacja domowa, kwarantanna graniczna i kwarantanna domowa dla współdomowników. Minister Niedzielski zapowiedział, że pacjenci, którzy będą identyfikowani poprzez testy jako zakażeni, będą na zwykłych zasadach otrzymywali zwolnienia lekarskie. Mając świadomość zagrożenia będą musieli sami izolować się w domu. Tymi izolacjami nie będzie już zarządzał sanepid.

KKO

Skip to content