Nowa edycja projektu ETNA w Archidiecezji Częstochowskiej

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej po raz kolejny wychodzi z inicjatywą wobec seniorów. Wyruszyła kolejna edycja projektu ETNA – Emerytalnego Towarzystwa Nowej Aktywności. Projekt ten dofinansowany jest ze środków Programu Wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+”.

To już kolejna odsłona projektu ETNA, która ma miejsce w Częstochowie. Szczegóły oraz cel tej inicjatywy przybliża Paulina Gradek z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej:

ETNA, czyli Emerytalne Towarzystwo Nowej Aktywności, to jeden z naszych projektów dedykowanych osobom w wieku 60+. Dzieło jest dofinansowane z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach programu Aktywni+. ETNA ma na celu wielokierunkową aktywizację seniorów, szczególnie przez wolontariat. Dzięki projektowi, utworzyliśmy osiem punktów charytatywnych na terenie Archidiecezji Częstochowskiej. Punkty te działają zarówno w mieście, jak i poza nim. Dzięki temu, możemy docierać na tereny wiejskie i współpracować z seniorami z całej Archidiecezji. To ważne, ponieważ ze względów logistycznych, akcje Caritas zazwyczaj koncentrują się na Częstochowie.

Osoby po ukończeniu 60. roku życia, ze względu problemy zdrowotne lub trudności z poruszaniem się, są często wykluczane społecznie. Przykrym następstwem wykluczenia jest konieczność samotnego mierzenia się z wyzwaniami codzienności. Projekt ETNA daje seniorom możliwość wyjścia z izolacji, a także okazję do integracji i niesienia pomocy innym osobom w potrzebie:

W projekcie bierze udział około 80 osób. Seniorzy wolontariusze działają w punktach charytatywnych. Podejmują oni aktywności na rzecz społeczności lokalnej. W programie wolontariackim, seniorzy angażują się m. in. na rzecz sąsiadów, poprzez pomoc w codziennych czynnościach. Organizują również lokalne kluby seniora. To wdzięczny projekt – seniorzy cieszą się, ponieważ mogą podejmować działania, na które nie mieliby szans poza inicjatywą. Wszyscy seniorzy, który gromadzą się w grupach, spotykają się również na zjazdach aktywizacyjnych. Najbliższy zjazd odbędzie się w dniach 4-6 września. Ci, którzy chcieliby wziąć w nim udział, mogą zgłosić się telefonicznie. W zjazdach, udział biorą przede wszystkim wolontariusze. Oni z kolei mogą zaprosić tam inne osoby, aby zaznajomić je z projektem ETNA. Celem jest przysłowiowe zarażenie ich ideą wolontariatu, a także udowodnienie, że osoba po sześćdziesiątce również może być aktywna społecznie, a swoje siły witalne przeznaczyć na pomoc drugiemu człowiekowi.

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej zachęca seniorów do zapoznania się ze szczegółami inicjatywy. O tym, co należy zrobić, aby wziąć udział w projekcie ETNA, przypomina Paulina Gradek:

W tym roku, wszyscy wolontariusze są już zrekrutowani. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zainteresowany senior uczestniczył w dwóch najbliższych zjazdach – wrześniowym i październikowym. Można zgłosić chęć uczestnictwa telefonicznie pod numerem 506 394 610. Pracownicy Caritas opowiedzą o projekcie więcej, pomogą nowej osobie się zaangażować. W ramach projektu, seniorzy będą poznawać siebie nawzajem. Staramy się, aby jak najlepiej wypełnić czas uczestnikom zjazdów. Organizowane są wycieczki, występy muzyczne czy wyjścia do teatru. Dzięki pomocy logistycznej, a także przebywaniu w zorganizowanej grupie, seniorzy mogą decydować się na aktywności, na które nie zdecydowaliby się na co dzień.

Dzięki realizacji idei wzajemnego wsparcia, seniorzy z Częstochowy i okolic zyskują naprawdę wiele. Jedną z korzyści jest okazja do budowania nowych relacji. Najważniejszą zaletą uczestnictwa w projekcie jest fakt, że osoby starsze czują się potrzebne. Nie zapominajmy o seniorach. Zadbajmy o nich tak, jak oni przed laty dbali o nas.

Źródło fot. https://caritas.czest.pl/nowa-edycja-projektu-etna/

A.O.

Skip to content