Nowa rzeczywistość drogowa nie oszczędza także kursantów

Od zamknięcia al. Wojska Polskiego ruch drogowy w Częstochowie przeszedł spore modyfikacje. Informowaliśmy już, że oprócz kierowców ofiarą reorganizacji ruchu padli także pasażerowie częstochowskich autobusów. Co jednak z egzaminami na prawo jazdy?

Jak przyznaje Włodzimierz Mogiła, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Częstochowie, sytuacja nie jest łatwa, ale Ośrodek podejmuje pewne kroki, by ułatwić kursantom odbywanie egzaminów:

Egzaminy kat. B odbywają się normalnie. Oczywiście wiadomo, że egzaminatorzy wiedząc jaka jest sytuacja drogowa, starają się nie jechać w te miejsca, które mogą się korkować. Aby nie potęgować stresu kursantów staramy się egzaminatorzy tak układali trasy, aby pozwalały one na zrealizowanie wszystkich zadań egzaminacyjnych i nie stwarzały problemów dla kursantów.

Ponadto częstochowski WORD jest w stałym kontakcie z Policją, raportując o płynności ruchu na poszczególnych skrzyżowaniach. I o ile przez korki nie zdecydowano się ograniczać egzaminów na kategorię A i B, o tyle kategorie cięższe zostaną niebawem zredukowane zredukowane:

Jesteśmy w kontakcie przede wszystkim z drogówką, której sygnalizujemy pewne rozwiązania. Już poddaliśmy pod ocenę możliwość przedłużenia cyklu światła na niektórych skrzyżowaniach, które z punktu widzenia naszych obserwacji się korkują. Natomiast już od przyszłego tygodnia będziemy się starali ograniczać planowanie egzaminów na kategorie ciężkie w godzinach popołudniowych – czyli w tzw. „szczycie”.

WORD jest także w stałym kontakcie z Ośrodkami Szkolenia Kierowców, z którymi na bieżąco wymienia informacje dotyczące natężenia ruchu oraz swoich planów egzaminacyjnych. Najbliższy rok – bo na tyle zaplanowano zamknięcie al. Wojsk Polskiego – nie będzie łatwy dla kursantów. Jednak eksperci Ośrodka spodziewają się, że niebawem natężenie ruchu może się uspokoić, bo kierowcy przyzwyczają się do wytyczonych objazdów oraz poznają alternatywne drogi.

Skip to content