24 marca przypada Światowy Dzień Walki z Gruźlicą. Data wyznaczona została przez Światowe Zgromadzenie WHO w rocznicę poinformowania świata nauki o wyizolowaniu prątka gruźlicy przez Roberta Kocha w 1882 roku.

Archiwum Państwowe w Częstochowie przygotowało wystawę dokumentów dotyczących tego tematu. Więcej o wystawie mówi Kierownik Oddziału I Archiwum Państwowego w Częstochowie Ewa Dubaj:

Jeżeli chodzi o dokumentację dotyczącą ochrony zdrowia, akurat w tym przypadku z gruźlicą, to tak jak w dzisiejszych czasach nasze władze miejskie czy władze nadrzędne robiły wszystko, żeby tę chorobę zmniejszyć, a najlepiej w ogóle żeby jej nie było. I stąd zachowały się w naszym zasobie dokumenty dotyczące pogadanek na temat gruźlicy, leczenia choroby jak i również takie wydawane ulotki szerzące wiedzę na temat tej choroby.

Przed II wojną światową świadomość mieszkańców Częstochowy nie była taka jak teraz, ale również lata współczesne pokazują, że profilaktyka przeciwgruźlicza cały czas miała miejsce i nieustannie tworzono nowe programy leczenia tej choroby. Jakie dokumenty znajdują się na wystawie mówi Ewa Dubaj:

Dokumenty znajdują się w największym zespole jaki w tym momencie mamy w archiwum, czyli Aktach miasta Częstochowy z lat 1759-1948, w zbiorze Zbiór afiszy i druków ulotnych z terenu Częstochowy i powiatu częstochowskiego, a także Urzędu Wojewódzkiego z Częstochowy z lat 1975-1998. I dokumentach przejętych ze szpitala im. Orłowskiego czyli popularnego Tysiąclecia.

Zainteresowanych zapraszamy na portal facebookowy Archiwum Państwowego w Częstochowie, gdzie można zapoznać się z przedstawionymi dokumentami.

KKO

Skip to content