Nowe karetki dla częstochowskiego pogotowia

Nowe ambulanse dla częstochowskiego pogotowia | Fot. Radio Fiat

Stacja Pogotowia Ratunkowego w Częstochowie zakupiła dwa nowe pojazdy ratownictwa medycznego i karetkę transportową. Pojazdy zostały zakupione w dużej mierze z pieniędzy częstochowskich podatników.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w celu poinformowania o pojawieniu się nowego sprzętu ratowniczego w Częstochowie, dyrektor Stacji Pogotowia Ratunkowego Marian Nowak omówił szczegóły zakupu:

Mogliśmy sobie pozwolić na taki plan inwestycyjny dzięki przekazanym pieniądzom z Urzędu Miasta, zaplanowaliśmy to wcześniej. To 1,9 miliona zł pozwoliło nam na szeroki plan inwestycyjny. Takich karetek jeszcze w tym roku planujemy zakupić trzy, więc wzmocnimy się sprzętowo. W miarę możliwości będziemy w taki sprzęt inwestować ale tu barierą jest cena, bo same te nosze to jest koszt 150 tys. złotych.

Nowe ambulanse dla częstochowskiego pogotowia | Fot. Radio Fiat

Marian Nowak wyjaśnił skąd wzięła się tak wielka cena noszy w ambulansie:

To są nosze bariatryczne, czyli przystosowane dla pacjentów z otyłością. Do tej pory takich noszy nie mieliśmy. Jeżeli by się trafił pacjent ważący 250 kg, to musielibyśmy wzywać karetkę z zewnątrz. Te nosze są w stanie udźwignąć pacjenta do wagi 320 kg, mają tutaj zewnętrzne podpórki i zabezpieczenia dla takich pacjentów i poprzez sterowanie elektryczne umożliwiają zespołom zaopiekowanie się tym pacjentem bez zbytniego używania siły fizycznej.

Jak prezentują się koszty całości inwestycji, zaprezentowanej na Placu Biegańskiego?

Te dwa żółte ambulanse razem z noszami to był koszt 1 150 000 zł, a ta mała karetka transportowa to jest koszt 150 tys. złotych, czyli koszt noszy. Taka jest różnica między ratownictwem a transportem sanitarnym. Mogę kupić ambulans za 150 tysięcy, a do ratownictwa nosze kosztują 150 tysięcy złotych. To co jest niezbędnym sprzętem w ratownictwie, np. Defibrylator – to jest koszt 70 tys., respirator – 40 tyś.. W tej chwili w pełni wyposażony ambulans to jest koszt około 700 tys. złotych.

Nowe ambulanse dla częstochowskiego pogotowia | Fot. Radio Fiat

Częstochowskie pogotowie ma zapewnione z Ministerstwa Zdrowia środki w wysokości 1,5 miliona złotych na zakup kolejnych ambulansów. Dwa ambulanse ratownicze zaprezentowane podczas konferencji będą rozdysponowanie w stacjach pogotowia na ul. Kilińskiego i na ul. Sikorskiego. Stamtąd będą służyć miastu oraz powiatom częstochowskiemu i kłobuckiemu.

RG

Skip to content