Na Jasnej Górze paulini rozpoczęli Nowennę do Dzieciątka Jezus. Modlitwa to jedna z form bezpośredniego przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Trwa dziewięć dni, a miejscem spotkania wiernych jest Kaplica Cudownego Obrazu.

Grudzień to czas przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Kościół apeluje, aby sprzątanie domu czy pieczenie ciast nie było najważniejsze. Zachęca wiernych do udziału w Nowennie, która umożliwi głębsze przeżycie Narodzenia Pańskiego:

Współczesny świat zachęca nas do przygotowania do świąt, ale w wymiarze komercyjnym, materialnym. Staramy się wszystkim wiernym przypomnieć, że nie to jest istotą świąt Bożego Narodzenia. Ważne jest, żeby usiąść przy wspólnym stole i obdarować się prezentami. Wprowadza nas to w atmosferę wzajemnej życzliwości i dobroci. To jednak nie jest najważniejsze.

Na Jasnej Górze nabożeństwo odprawiane jest od 16 grudnia 1961 roku, jednak w Kościele znane było już wcześniej:

Wszystko to ma podkreślić rangę tego, co nas czeka. Chodzi o to, aby narastało w nas pragnienie dobrego przeżycia uroczystości. Stąd właśnie geneza tej nowenny. Nie może umknąć nam to, co jest najistotniejsze w historii naszego Zbawienia.

Nowenny nie zamieszczono w książeczkach do nabożeństwa, dlatego sposoby jej odmawiania są różne. Na Jasnej Górze paulini przyjęli zwyczaj salezjański. Od dzisiaj do 24 grudnia, o godzinie 18:30, modlą się podczas Mszy świętej, odprawianej w intencji papieża Franciszka. Na koniec celebrans i wierni podejmują intonowane przez organistę wezwania nowennowe i kolejne zwrotki psalmu.

ABK

Skip to content