Zbliża się uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, która przypada na 26 sierpnia. Jest ona poprzedzona 9-dniową nowenną, dzięki której wierni z Częstochowy przygotowują się do święta.

Na każdy dzień od 17 do 24 sierpnia są wyznaczone poszczególne częstochowskie parafie, z których wierni udadzą się w pielgrzymkę na Jasną Górę. Mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik archidiecezji częstochowskiej:

– 26 sierpnia to szczególny moment właśnie dla nas częstochowian, chociażby dlatego, że Matka Boska Częstochowska jest patronką Częstochowy. Ten dzień poprzedza nowenna, czyli dziewięć dni duchowego przygotowania, podczas których częstochowianie pielgrzymują, co jest już od wielu lat tradycją. Czasami ta pielgrzymka jest większa lub mniejsza — taka, podczas której nie zdąży się odmówić jednej części różańca, ale czasami ludzie pielgrzymują z dalszych części miasta i  rzeczywiście nogi zdążą zaboleć. Częstochowianie przychodzą na Jasną Górę do Matki po to, aby przygotować się duchowo do tego dnia, a także, żeby pielgrzymować.

Pielgrzymować też będą w sposób szczególny w wigilię uroczystości – 25 sierpnia, kiedy to wierni wyruszą spod Archikatedry Świętej Rodziny w Częstochowie na Jasną Górę:

– Takie szczególne nasze wejście, taka nasza wspólna pielgrzymka tą drogą pielgrzymów, czyli alejami Najświętszej Maryi Panny, poprzedzona nieszporami i później wejściem na jasnogórski szczyt, a na zakończenie Msza św. o godzinie 18:30.

Ci, którzy nie mogą udać się w pielgrzymkę na Jasną Górę, mogą duchowo połączyć się z resztą wiernych, towarzysząc im w przeżywaniu tego szczególnego dla częstochowian czasu:

– Ci, którzy będą chcieli się w ten duchowy sposób łączyć z pielgrzymującymi, będą mogli to zrobić , m.in. słuchając konferencji i duchowego przygotowania do tych dni. Skorzystajmy z tej okazji, bo jest to co roku, niby nas to nie zaskakuje, ale właśnie może jest to co roku po to, żeby wreszcie to jakoś przeżyć.

24 sierpnia należy udekorować trasę procesji maryjnej, czyli aleje Najświętszej Maryi Panny, kościoły i plebanie. Wiernych zachęca się również do udekorowania okien i balkonów.

AK

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content