Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie doczekał się nowego oddziału. Mowa o kosztującej blisko 12 mln zł inwestycji związanej z uruchomieniem Centrum Urazowego.

Uroczyste otwarcie odbyło się 7 października, wzięli w nim udział parlamentarzyści, administracja oraz przedstawiciele służby zdrowia. Uroczyste otwarcie powiązane było z przecięciem wstęgi oraz poświęceniem nowej placówki przez metropolitę częstochowskiego abp. Wacława Depo. Co oferuje nowy odział na Parkitce?

– Przede wszystkim kompleksową pomoc ludziom najciężej poszkodowanym w różnego rodzaju wypadkach. To jest główny cel tego oddziału. W tej chwili czekamy na zgodę NFZ, czyli wyższe pieniądze za prowadzenie Centrum Urazowego – odpowiedział dyrektor placówki Zbigniew Bajkowski.

Centrum Urazowe nie jest autonomicznym oddziałem, stanowi dopełnienie obecnie realizowanej funkcji ratowania pacjentów z ciężkimi obrażeniami ciała.

– Jest to rodzaj syntezy wszystkich oddziałów szpitalnych, który ma swój początek w SORze. Idea pojawiła się w 2014 roku, w 2015 byliśmy już bliscy pierwszych dokumentów  – mówiła Jolanta Majer, dyrektor ds. lecznictwa w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym.

Jak podkreślała obecna na spotkaniu poseł Lidia Burzyńska, utworzenie centrum związane było z dużymi problemami powstającymi przez wiele lat:

– Tutaj należy podziękować i pogratulować za determinację i nieodstąpienie od planów mimo niepowodzeń, jakie napotykano po drodze.

Częstochowa jest miastem pątniczym, co związane jest ze wzmożonym ruchem turystycznym. Przy takim charakterze zabezpieczenie w postaci nowego oddziału jest wręcz konieczne.

– Mamy wielu pielgrzymów zarówno w sezonie, jak i cały rok. Jakikolwiek wypadek lub potrzeba medyczna ratuje sprawę. Dla mieszkańców miasta i regionu jest to najbliższy i największy szpital, jaki nas leczy – tłumaczył wicewojewoda Robert Magdziarz.

Otwarcie nowego oddziału przyczyni się do poprawy jakości świadczonych usług medycznych przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie.

BNO

Skip to content