Nowy program wsparcia dla seniorów

Fot. gov.pl

Od przyszłego roku Polacy skorzystają z programu „Aktywni +”. Na nowy wieloletni program dedykowany seniorom rząd przeznaczy 200 mln zł. O dofinansowanie będą mogły ubiegać się m.in. organizacje pozarządowe. Nabór ofert rozpocznie się na początku 2021 roku.

Jak tłumaczy Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, priorytetem jest wsparcie seniorów na możliwie wielu obszarach.

– Ponad 2700 różnych projektów i ponad 1 mln 400 tys. uczestników programu – to już za nami. Przed nami na rok 2021-2025 ogłaszamy nowy program „Aktywni+”, dedykowany dla organizacji pozarządowych na stwarzanie różnych projektów i działań, służących aktywności seniorów.

Coroczny budżet programu „Aktywni +” wyniesie 40 mln zł. Kontynuowane będą również inne programy, jak chociażby „Senior+”.

– Z programu „Senior+” powstały domy i kluby seniora. W Polsce jest ich już ok. 800 i korzysta z nich ok. 19 tys. osób. W czasie pandemii również staramy się tworzyć takie warunki, aby seniorzy mogli korzystać z zajęć w formie zdalnej.

W przyszłym roku kontynuowany będzie też program „Opieka 75+”. Dodatkowo w październiku bieżącego roku uruchomiony został Korpus Wsparcia Seniorów, a od zeszłego tygodnia działa także Solidarnościowy Konwój Wsparcia Seniorów.

ABK/IAR