14 marca w Uniwersytecie Jana Długosza miała miejsce konferencja naukowa, która oscylowała wokół tematu „Najnowsze osiągnięcia w diagnostyce i leczeniu chorych na nowotwory. Metody na miarę XXI wieku”. Głównym organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki.
– Nie bez powodu konferencja została zorganizowana na częstochowskim uniwersytecie. Tutaj w końcu studiują przyszli lekarze – zauważyła prezes stowarzyszenia, Elżbieta Markowska i dodała – To bardzo ważne i bardzo potrzebne spotkanie. Konferencja, która jest kierowana właściwie do młodych adeptów, studentów, ale są również obecni maturzyści, którzy w przyszłości chcą być studentami medycyny. Jednak przede wszystkim zwróciliśmy się do lekarzy POZ-ów, do lekarzy z całego województwa subregionu północnego, ale również z całego Śląska. Konferencja jest bardzo istotna, tym bardziej, że prelegentami naprawdę są wspaniali wykładowcy. Mamy wykładowców, którzy są z Częstochowy. Jest to doktor nauk medycznych, onkolog kliniczny Barbara Huras, doktor radioterapeuta Joanna Socha, doktor Jarosław Strzelczyk, który jest ginekologiem, onkologiem i położnikiem oraz chirurg onkolog, doktor nauk medycznych Grzegorz Celban i inni wykładowcy, którzy przedstawią najnowsze metody i praktyki, które są stosowane w leczeniu i diagnostyce.
Podczas wydarzenia uczestnicy mogli podejść do stoisk, związanych z tematyką konferencji. O jednym z nich mówiła amazonka Elżbieta Radecka:
– Tutaj prowadzimy profilaktykę samobadania piersi. Mamy fantomy piersi, jest zdrowa, dwie piersi chore. Pokazujemy chętnym paniom jak to wygląda, jak to robić. Ulotki, które dostają mogą sobie zabrać do domu, żeby wiedziały, jak to robić. Również jest fantom, ponieważ nowotwór jąder jest bardzo często spotykaną chorobą, aczkolwiek panowie bardzo opornie podchodzą do profilaktyki.
Stowarzyszenie Częstochowskie Amazonki nie zatrzymuje się na konferencji. W najbliższym czasie mają w planach kilka większych i mniejszych wydarzeń. Szczegóły zdradziła Grażyna Feret, zajmująca się wolontariatem w stowarzyszeniu:
– Spora jest frekwencja, więc jeżeli będzie tylko zainteresowanie, to myślę, że prezes ponownie coś takiego zorganizuje. W tej chwili zajmujemy się propagowaniem zdrowego trybu życia w szkołach. Z racji przebycia tej choroby udzielamy wskazówek, jak można temu zapobiec. Taka większa impreza to będzie Marsz Różowej Wstążki z okazji Dnia Matki. Czy jeszcze coś będzie w międzyczasie? Na pewno jakieś pikniki jeszcze po drodze i jakieś akcje profilaktyczne będą.
Aula częstochowskiej uczelni była wypełniona po brzegi – w konferencji wzięło udział ponad 400 uczestników.