Pasjonaci historii, uczniowie, studenci… Wszyscy, którzy z ciekawością czytają o minionych latach, szczególnie interesując się czasem II wojny światowej. O tym, co działo się w regionie częstochowskim, podczas jednego z największych konfliktów zbrojnych, chętni posłuchają już 21 października w Przystanku Historia.

Prelekcję wygłosi Adam Kurus z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach:

– Dowiemy się tego, jak naprawdę wyglądał Bój Wołyńskiej Brygady Kawalerii pod Mokrą 1 września 1939 roku w świetle nieznanych do tej pory dokumentów oraz fotografii archiwalnej. Zdjęć, które najlepiej obrazują tamte wydarzenia. Słuchacze będą mogli poznać również uzbrojenie polskiej kawalerii. Zostanie też zaprezentowana replika polskiego karabinu przeciwpancernego wz. 35, wraz z krótkim przedstawieniem jego historii oraz przykładów użycia na częstochowskim odcinku frontu.

Wykład będzie już drugim z cyklu wydarzeń poświęconych czasom wojennym w regionie częstochowskim. Pierwsze z nich odbyło się 14 października:

– Cały cykl dotyczy czasów II wojny światowej w regionie częstochowskim. Będą to przede wszystkim działania wojenne z września 1939 roku. Usłyszycie również Państwo o temacie okupacji niemieckiej na terenie Częstochowy i okolic, a także o Armii Krajowej oraz konspiracji polskiej. Będą to różne tematy.

Najbliższe spotkanie, dotyczące działań zbrojnych pod Mokrą, odbędzie się 21 października. Początek wydarzenia o godz. 18.00 w częstochowskim Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej im. gen. Janusza Gąsiorowskiego.

ABK

Skip to content