“O pamięć i tożsamość” – wykład w Przystanku Historia

W środę, 9 listopada o godz. 18.00 Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do Przystanku Historia Centrum Edukacyjnego IPN im. Gen. Janusza Gąsiorowskiego w Częstochowie, na wykład Adama Kurusa, historyka OBEN IPN Katowice pt. „O pamięć i tożsamość. Tajemnice żołnierskich mogił z 1939 roku w Częstochowie, Złotym Potoku i innych wybranych miejscach regionu częstochowskiego”.
Przy okazji omawiania działań wojennych z okresu II wojny światowej, historycy przedstawiający przebieg poszczególnych bojów i bitew, najczęściej niejako w tle wymieniają liczbę poległych i rannych żołnierzy obu walczących stron. Niejednokrotnie są to wręcz dane czysto statystyczne. Tymczasem straty poniesione w danym boju to nie tylko statystyka i nie tylko bezpośredni los poległych bohaterów, ale także los ich bliskich, których życie poprzez bolesną stratę poniesioną już na początku wojny często bywało zdeterminowane na wiele długich lat. Dlatego tym bardziej, mogiły polskich żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku, gęsto rozsiane w całym regionie częstochowskim i do dzisiaj znaczące szlak bojowy poszczególnych jednostek Wojska Polskiego walczących w obronie ojczyzny przed agresją niemiecką, będące „solą tej ziemi” oraz samoistnym świadectwem historii, powinny zostać otoczone szczególną czcią i opieką.
Pozostając w atmosferze niedawnej uroczystości Wszystkich Świętych warto jednak zadać sobie pytanie, czy zawsze tak było? Jak wyglądała kwestia grobownictwa wojennego w czasie okupacji niemieckiej, a co działo się po 1945 roku? Jak wygląda opieka nad żołnierskimi grobami obecnie? Dlaczego tak wiele mogił pozostaje bezimiennych, a w przypadku innych po dziesiątkach lat udaje się przywrócić tożsamość spoczywających w nich żołnierzy? Dlaczego, jak w przypadku miejsca śmierci i pochówku mjr. Jana Wrzoska, wbrew niezbitym dowodom pojawia się tak wiele bezpodstawnych i fałszywych mitów?
O tych oraz wielu innych faktach, mitach i nierozwikłanych tajemnicach związanych z mogiłami żołnierzy Wojska Polskiego z września 1939 roku w regionie częstochowskim, zilustrowanych licznymi archiwalnymi fotografiami i dokumentami, będziecie mogli się Państwo dowiedzieć w środę 9 listopada w Przystanku Historia w Częstochowie.
Spotkanie stanowić będzie jedenasty z cyklu wykładów: II wojna światowa w regionie częstochowskim. Nowe fakty, nieznani bohaterowie, zapomniane epizody.

źródło: IPN

Skip to content