Fot. Muzeum Częstochowskie

Tysiąclecie to jedna z dzielnic Częstochowy, zabudowana blokami w latach 60. XX wieku. Wcześniej nazywana była Zawadami, od nazwiska Karola Zawady (1860–1916), do którego należały znajdujące się tu podmiejskie ogrody i pola. Na początku XX wieku na terenie obecnego osiedla zbudowano koszary, w których później stacjonował 27 Pułk Piechoty. O tym oraz innych faktach dotyczących historii dzielnicy można się dowiedzieć dzięki wystawie przygotowanej przez Muzeum Częstochowskie.

O szczegółach mówi Juliusz Sętowski, jeden z kuratorów wystawy.

– Wystawa „1000-lecie. Z dziejów częstochowskiej dzielnicy” jest częścią z cyklu wystaw o dzielnicach naszego miasta. W 2019 roku częstochowianie mogli obejrzeć podobną wystawę, ale dotyczącą historii Rakowa. Teraz zobaczycie Państwo najważniejsze miejsca tego osiedla np. charakterystyczne cztery wieżowce, komobex, Klub Politechnik czy tzw. Mrówkowiec, czyli największy blok w mieście. Zobaczymy początki budowy dzielnicy Tysiąclecie oraz zabytki, które powstały nawet w XIX wieku.

Podczas II wojny światowej koszary, które wcześniej zbudowano na terenie Tysiąclecia, zamieniono na obóz „Nordkaserne”, gdzie więziono sowieckich oraz włoskich jeńców wojennych. Od końca lat 40. XX wieku w budynku mieści się Politechnika Częstochowska. Na ekspozycji zobaczymy archiwalia, plany, dokumenty z początków XX w. do lat 80. XX w., fotografie z okresu PRL-u, m.in. w postaci Kroniki miasta Częstochowy oraz Kroniki budowy Promenady XXX-lecia, czy też pamiątki w postaci cegiełki i medalu z budowy kościoła św. Wojciecha Biskupa Męczennika, którego budowa wiązała się ze sprzeciwem ówczesnych władz.

– Uzupełnieniem wystawy jest vademecum Tysiąclecia, czyli książeczka ukazująca kilkadziesiąt najciekawszych (zdaniem autorów) miejsc dzielnicy. To fotografie i krótkie opisy. Wystawa przygotowywana była ponad pół roku. Znajdują się tu materiały pochodzące ze zbiorów: Archiwum Państwowego w Częstochowie, Biblioteki Publicznej im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie, Zbigniewa Biernackiego – Antykwarni „Niezależna”, archiwum Częstochowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasza Praca”, Muzeum Częstochowskiego oraz od osób prywatnych.

Już niedługo wystawę, prezentowaną w Ratuszu, będzie można obejrzeć także na stronie Muzeum Częstochowskiego oraz na profilu Facebook.

ABK

Skip to content