ZIELONY ŁAD: projekt dobroczynny Unii Europejskiej czy projekt polityczny i uzależnienie Polski? Zielony Ład czy zielona dyktatura? Skutki i wpływy na gospodarkę rolną, leśną i politykę klimatyczną Polski. Wszystkie te zagadnienia stały się tematami Debaty Ekologicznej, która odbyła się 29 listopada w częstochowskim Muzeum Monet i Medali im. Jana Pawła II.

W wydarzeniu uczestniczył m.in. abp Wacław Depo:

– Chciałbym złączyć tutaj dwa pojęcia – ekologizmu oraz ekoteologii. Obecnie są one bardzo modne. Niedawno w Bieszczadach odbyło się spotkanie teologów i leśników. Mówili o tym, że świat przyrody bez odniesienia do Boga nie ma sensu.

Jednym z prelegentów spotkania był Krzysztof Ardanowski – były minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, aktualnie przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy prezydencie Polski

– Rozmawiamy o strategii Unii Europejskiej, ogłoszonej przez Komisję Europejską, która zaskoczyła wiele osób. Niektórzy nazywają ten dokument rewolucyjnym, tłumaczonym koniecznością przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Strategia w części odnosi się również do rolnictwa. Opiera się głównie na przekonaniu, że rolnictwo jest szkodliwe dla przyrody. To założenie, że rośliny oraz zwierzęta szkodzą klimatowi poprzez emisję gazów cieplarnianych.

O realizacji strategii zawartych w Zielonym Ładzie debatowali również: prof. Zbigniew Mirek z Państwowej Rady Ochrony Przyrody, dr Zygmunt Fura z Rady Naukowej Polskiego Klubu Ekologicznego Małopolska, Damian Sieber – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach oraz jego rzecznik prasowy Marek Mróz.

Wydarzenie dostępne jest w formie on-line na stronie internetowej Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

ABK

Skip to content