Wspólne łamanie się opłatkiem i modlitwa – to wszystko towarzyszyło wieczerzy wigilijnej, w której w piątek 20 grudnia uczestniczyli studenci i wykładowcy Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie. Studenci V roku złożyli życzenia wszystkim przybyłym gościom i przedstawili znaczenie ikony Bożego Narodzenia. Po błogosławieństwie opłatków, studenci i wykładowcy złożyli sobie życzenia.

– Wigilia to oczekiwanie na nadchodzące święta. Są wigilie różnych uroczystości i świąt. My oczywiście w tradycji polskiej przyzwyczailiśmy się przede wszystkim do świętowania Wigilii Bożego Narodzenia. Oczekiwanie Uroczystości Narodzenia Pańskiego jest w naszej tradycji polskiej bardzo ważna. Potem znajduję to oczekiwanie swoje odbicie w różnych wspólnotach, chociażby wspólnocie uczelnianej, w której będziemy dzisiaj przeżywać wigilie. Oczekiwanie ma wielki sens. Pasuje do okresu adwentowego. Pasuje do intelektualnej i duchowej formacji przyszłych katechetów i teologów, którzy dalej będą przekazywać naukę Bożą. – mówi ks. dr Mikołaj Węgrzyn, dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego.

Dla studentów teologii to dobry moment do spotkania się przy wspólnym stole i porozmawiania. Tego czasu tak bardzo im brakuje podczas studiowania.

– Jest to wigilia, która nas jednoczy. Integruje naszą społeczność akademicką. Jest to dobre i miłe przeżycie, że możemy się razem spotkać. Jest to czas zatrzymania się, gdzie możemy ze sobą pobyć. Czas przed narodzeniem naszego Zbawiciela jest dla nas wyjątkowo cenny. – mówi Dominik Pietrzak, student IV roku teologii.

Czas przed świętami w Instytucie jest bardzo intensywny. Podczas przerw pomiędzy zajęciami nie ma czasu na chwilę zatrzymania i porozmawiania ze sobą. Dlatego to spotkanie bożonarodzeniowe jest tak bardzo ważne dla wszystkich studentów teologii.

– Myślę, że jest to przede wszystkim czas spotkania ze sobą nawzajem, podzielenia się swoimi doświadczeniami, wiarą, po prostu bycia ze sobą. – mówi Ania Dziedzic, studentka II roku teologii.

Wyższy Instytut Teologiczny w Częstochowie został założony przez biskupa Stefana Barełę na mocy dekretu z 3 maja 1981 roku. Jest związany umową naukową z Wydziałem Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content