Światowy Dzień Honorowego Krwiodawcy/fot. Radio Fiat

Pragniesz pomagać? Chcesz zrobić dobry uczynek? Oddaj krew i uratuj życie niejednej osobie. O tym, że warto być krwiodawcą przypominamy szczególnie 14 czerwca, czyli w rocznicę urodzin austriackiego lekarza Karla Landsteinera – immunologa, noblisty i odkrywcy systemu grup krwi. Tego dnia dziękujemy również wszystkim, którzy w akcje oddawania krwi angażują się od dawna. 14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Honorowego Krwiodawcy.

Do grona osób, które aktywnie wspierają akcje poboru krwi należy jeden z częstochowskich radnych Piotr Wrona:

– To bezcenny dar, który możemy podarować innym. Nie wiemy, jak wyglądać będzie nasza przyszłość. Tego, czy sami będziemy kiedyś w potrzebie. Idea krwiodawstwa jest wspaniała. Oddaję krew już od ponad 20 lat.

Krwiodawcą jest również Mateusz Nienartowicz, którego słuchacze Radia Fiat kojarzyć mogą z zespołu muzycznego „Ampera”, czy organizacji festiwali gier planszowych. Jak wskazuje, pomoc drugiemu człowiekowi to największa wartość krwiodawstwa. Warto jednak dodać, że tego typu zaangażowanie związane jest także z pewnymi przywilejami:

– Jestem już Zasłużonym Honorowym Krwiodawcą z odznaczeniem I stopnia. Tytuł ten wiąże się z dość wieloma korzyściami, jak np. darmowa komunikacja miejska, czekolady przy każdej donacji, czy też bonusy i rabaty w określonych miejscach.

Krew oddaje również Monika Fajer, prezes 28. Okręgu Solidarnej Polski:

– Zawsze bardzo chętnie pomagam. Jeśli w dany dzień czuje się dobrze to z radością oddaję krew. Zachęcam wszystkich do oddawania krwi, która jest bezcennym darem. Ludzkie życie jest najważniejsze.

W jaki sposób oddać krew? Najważniejsze to po prostu chcieć. Gdy decyzja już zapadnie, warto pamiętać o kilku podstawowych warunkach. Jednym z nich jest ukończenie 18 roku życia – mówi Izabela Trepka, zastępca dyrektora ds. medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach:

– Krew mogą oddawać osoby zdrowe, bez chorób przewlekłych (wyjątkiem jest np. nadciśnienie tętnicze). Dodatkowo osoba, która chciałaby oddać krew powinna zjeść przed pobraniem lekki posiłek. Dzień wcześniej nie powinny jeść tłustych potraw. W dzień pobrania warto też wypić 0.5 l wody.

W Częstochowie punkt poboru krwi i osocza znajduje się w siedzibie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Kopernika.

Z okazji Światowego Dnia Honorowego Krwiodawcy redakcja Radia Fiat składa wszystkim krwiodawcom najserdeczniejsze życzenia. Niech niezawodność w niesieniu pomocy innym towarzyszy Wam już zawsze.

ABK

Skip to content