Oddziały kliniczne otwarte dla studentów!

Uniwersytet Jana Długosza oraz Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie zawarli umowę dotyczącą współpracy w zakresie kształcenia przyszłej kadry lekarskiej. Wraz z początkiem października bieżącego roku, studenci będą mogli brać udział zajęciach w klinikach.

Umowa została podpisana przez rektora uczelni oraz dyrektora Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie, Wojciecha Koniecznego. W niej dyrekcja szpitala zobowiązała się do udostępnienia — na potrzeby wykonywania badań i zajęć dydaktycznych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych — konkretnych jednostek: oddziału klinicznego chorób wewnętrznych, oddziału klinicznego chirurgii ogólnej oraz oddziału klinicznego pediatrii. Jak zapewnia rektor UJD prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska, jest to przełom w historii uniwersytetu: – Spotykam się z ogromną życzliwością. Mówię tutaj o częstochowskich szpitalach, ale planujemy także wychodzić poza Częstochowę. Współpraca dyrekcji jest wzorowa. Oczywiście jak to każda umowa wymaga doprecyzowania. Szczegółów jest bardzo wiele. Chociażby kwestia nauczycieli akademickich, nowej kadry lekarskiej, ubezpieczeń dla studentów, ubezpieczeń uczelni oraz szpitala. Stąd ta umowa jest bardzo ważna, jednak ta współpraca jest świetna. Z kolei wola współpracy jest bardzo dobra, którą bardzo doceniam i za nią dziękuję.

Dla rektora Wypych-Gawrońskiej sfinalizowanie umowy było warunkiem koniecznym dla dalszego rozwoju kierunku medycznego na UJD: – Ta umowa ze szpitalami jest niezbędna do tego, by kształcić przyszłych lekarzy. Kierunek medyczny to taki rodzaj studiów, w którym od trzeciego roku pojawiają się zajęcia praktyczne w szpitalach. To nie są klasyczne praktyki, a zajęcia kliniczne.

Sama współpraca z placówkami medycznymi w Częstochowie jednak nie wystarczy. Do kształcenia lekarzy potrzebne będzie także specjalistyczne, uniwersyteckie centrum dydaktyczne, którego budowa miała być pierwotnie ukończona jeszcze w tym roku. Jak się okazuje, finalizacja kompleksu została przełożona na rok 2026. Obecnie, UJD przygotowuje wniosek o zgodę na rozpoczęcie budowy. Następnym etapem będzie zabezpieczenie odpowiednich środków finansowych – także zewnętrznych, ponieważ jak zapewnia rektor Wypych-Gawrońska, żaden polski uniwersytet nie byłby w stanie pozwolić sobie na całkowite pokrycie kosztów takiej inwestycji: – Żadna z uczelni w kraju, która podejmowała się budowania tak poważnych inwestycji i gmachów związanych z kierunkiem lekarskim nie robiła tego sama. Takich kwot uniwersytet nie wypracuje sam. Rzeczywiście liczymy na to, co już mamy teraz. Posiadamy środki z obligacji, które już są w formie konta inwestycyjnego uczelni i zabiegamy o kolejne dofinansowania. Oczywiście widzimy w tym szansę, żeby ten montaż finansowy nastąpił jak najszybciej, na czym nam bardzo zależy.

Przypomnijmy, że zarówno UJD jak i Magistrat zachęcają do podjęcia studiów w Częstochowie. Zakończenie budowy centrum dydaktycznego oraz współpraca z miejskimi placówkami medycznymi to dopiero początek. Uniwersytet Jana Długosza mierzy wysoko – następnym przystankiem na drodze rozwoju będzie otwarcie kierunku lekarskiego dla zagranicznych studentów.

 

Foto: gov.pl

Skip to content