W Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Kazimierza Pułaskiego w Częstochowie, 12 października odbyła się inauguracja Kampanii Białych Serc. Jest to 18edycja kampanii, która w tym roku ma uświadamiać i przestrzegać przed niewłaściwym korzystaniem z telefonu, czyli przed fonoholizmem.

Telefony w naszym życiu są wszechobecne. Wiele relacji międzyludzkich odbywa się przez sieć internetową na różnego rodzaju portalach społecznościowych. – Telefon jest przydatnym urządzeniem, ale musimy pamiętać również o tym, że nieumiejętne korzystanie z niego niesie konsekwencje w postaci narażenia się na cyberzagrożenia – mówi podkom. Sabina Chyra-Giereś rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

– Chcemy zwrócić uwagę nie tylko na tą szkodliwość telefonów komórkowych, na nieumiejętne korzystanie z telefonów komórkowych, jakie może spowodować zagrożenie ale również jakie może spowodować zagrożenia korzystanie ze smartfonów, podczas korzystania z dróg. Czyli podczas przechodzenia przez jezdnię, podczas poruszania się po drodze musimy być maksymalnie skupieni na tym co nas otacza, nie możemy tutaj patrzeć na ekran telefonu, bo nie będziemy mogli ocenić czy samochód, który nadjeżdża zauważył nas, czy się zatrzyma. Musimy zrobić wszystko byśmy byli bezpieczni.

Ewa Teperska wicedyrektor ZS Mechaniczno-Elektrycznych im. Kazimierza Pułaskiego w Częstochowie z przykrością zauważa, że młodzież na przerwach używa telefonów dość często:

To za dużo, tak w zasadzie tyle, że nie wiem jak to jest w domach u dzieciaków, ale według mnie jest to zbyt dużo. My nawet obserwujemy na przerwach, że uczniowie zamiast spędzać czas ze sobą, to spędzają czas z telefonem. Uważam, że jest to bardzo niepokojące zjawisko, tym bardziej kiedy byliśmy zamknięci w domach podczas pandemii i mieliśmy bardzo mało spotkań i interakcji międzyludzkich. Więc muszę powiedzieć, że my się bardzo cieszymy kiedy widzimy jakieś interakcje między uczniami, kiedy rozmawiają, wygłupiają się i śmieją, bo uważam, że to jest lepsza forma spędzania czasu niż z telefonem.

Jak często korzystają z telefonów i do czego je wykorzystują opowiedzieli nam Mateusz i Karol, uczniowie ZS Mechaniczno-Elektrycznych im. Kazimierza Pułaskiego w Częstochowie:

– To zależy od dnia i godziny i czy ma się czas. Jak się ma czas to można długo wykorzystywać ten czas. Jeśli koledzy i koleżanki mieszkają blisko i wtedy staram się spotkać z nimi realnie, ale jak dalej ponad 80 km, to wtedy kontakt przez telefon to jedno wyjście, niż ciągłe jeżdżenie, bo taniej wychodzi.
– Niezupełnie ja tak do 4 godzin dziennie staram się spędzać czas na telefonie.

Celem przedsięwzięcia jest podniesienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży, promowanie prawidłowych zachowań i postaw, walka z uzależnieniami i przemocą oraz pielęgnowanie pamięci o ofiarach nałogów.

Kampania Białych Serc w ZS Mechaniczno-Elektrycznych im. K. Pułaskiego w Częstochowie

Skip to content