Odpust w Dolinie Miłosierdzia w Częstochowie

8 kwietnia obchodziliśmy Niedzielę Miłosierdzia Bożego. To święto miało szczególny wymiar w Dolinie Miłosierdzia Bożego w Częstochowie. Dla tamtejszej wspólnoty był to dzień odpustu parafialnego.

O 15, w godzinie śmierci Pana Jezusa, odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego, a po niej uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. Adam Golec, prokurator generalny Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (SAC), czyli księży Pallotynów. Eucharystię koncelebrował m.in. ks. Jacob Nampudakam, przełożony generalny stowarzyszenia. Uroczystość miała tak podniosły charakter z racji obchodów Jubileuszu 25-lecia Pallotyńskiej Prowincji Zwiastowania Pańskiego.

W homilii ks. Adam Golec, odwołując się do fragmentu z Ewangelii wg św. Jana o niewiernym Tomaszu, zwrócił uwagę na fakt, jak bardzo istotna w życiu jest wiara:

– Wielu dzisiaj powtarza, że wiara jest dla ludzi niemądrych i niewykształconych. Ona nie da mi żadnej materialnej korzyści, wręcz przeciwnie, może okazać się przyczyną prześladowań i wyśmiewania, na pewno nie pomoże w karierze. Po co dzisiaj wierzyć w Chrystusa? Ewangelista Jan z rozbrajającą prostotą podaje motyw, dlaczego mamy wierzyć: <<abyście wierząc, mieli życie w imię Jego>>. Innymi słowy: jeżeli chcesz żyć, musisz wierzyć. W przeciwnym razie jesteś martwy. Teraz i na wieki.

Kaznodzieja zacytował następnie fragment przemówienia, które Jan Paweł II miał wygłosić w Niedzielę Miłosierdzia Bożego 3 kwietnia 2005 r.:

– Dzisiejsza Ewangelia wg św. Jana podkreśla, że Zmartwychwstały wieczorem tego dnia ukazał się apostołom i pokazał im ręce i bok, czyli znaki bolesnej męki, które pozostały na Jego ciele nawet po zmartwychwstaniu. Te chwalebne rany, które osiem dni później pozwala dotykać niewiernemu Tomaszowi, objawiają miłosierdzie Boga, który tak umiłował świat, że dał swego Syna Jednorodzonego. Ta tajemnica miłości znajduje się w centrum dzisiejszej liturgii Białej Niedzieli, poświęconej kultowi Bożego miłosierdzia. Ludzkości, która niejednokrotnie wydaje się być zagubiona i zdominowana przez siłę zła, egoizmu i strachu, Zmartwychwstały Pan oferuje jako dar swoją miłość, która przebacza, jedna i ponownie otwiera duszę na nadzieję. To miłość nawraca serce i udziela pokoju. Jakże bardzo świat potrzebuje, aby zrozumieć i przyjąć Boże miłosierdzie!

Ks. Adam Golec podsumował:

– Całe chrześcijaństwo, naszą wiarę można zdefiniować i wyrazić jednym słowem: miłosierdzie. Wierzę w Boga miłosierdzia, ponieważ bez tej obecności, bez Jego bliskości jestem martwy i zniewolony, podobny do biblijnego Izraela jęczącego w egipskiej niewoli.

Kontynuacją uroczystości był V Bieg Miłosierdzia, koncert i atrakcje sportowe dla najmłodszych.

MO

Skip to content