Ofiaruj dary dla uchodźców z Ukrainy

W wyniku wojny w Ukrainie do Polski przyjechało prawie 2,5 mln uchodźców. Choć niektórzy wrócili już do własnej ojczyzny, są też tacy, którym dom zniszczono. Z tego powodu pragną zostać w Polsce tak długo, jak będzie to możliwe. W trudzie integracji z nowym otoczeniem pomagają Ukraińcom specjalne punkty w różnych miastach Polski. Tego typu miejsca znajdują się także w Częstochowie. Świadczone przez nie wsparcie wymaga jednak sporego wysiłku, także finansowego. Wolontariusze apelują więc o pomoc.

W punkcie informacyjnym częstochowskiej Caritas dobroć serca ofiarodawców pozwoliła zgromadzić spore zapasy żywności oraz produktów higienicznych. Z czasem jednak liczba darczyńców zmalała. Caritas apeluje więc o dalszą pomoc – szczególnie, że w Świętej Puszczy przebywa obecnie ponad 80 dzieci z ukraińskich domów dziecka. Mówi Sofia Miezientseva, koordynatorka punktu częstochowskiej Caritas:

– Zapasy nam się kończą, dlatego zachęcam wszystkich do pomocy. Potrzeba przede wszystkim żywności długoterminowej (makarony, konserwy), szamponów, płynów do mycia.

Paczki dostarczać można do punktu Caritas przy ul. Ogrodowej 24/44, który działa od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00. Każdy, kto chciałby włączyć się w pomoc uchodźcom może również przynieść dary do kościoła św. Wojciecha. Więcej na ten temat mówi proboszcz parafii ks. Ryszard Umański:

– Towarzystwo Patriotyczne Kresy wraz z parafią św. Wojciecha pomaga Ukrainie od początku wojny. Najpierw zbieraliśmy różne rzeczy w dolnym kościele, a następnie wywoziliśmy do Lwowa. Stamtąd trafiały one na wschód Ukrainy. Było to 15 tirów oraz ponad 50 busów. Teraz sytuacja się trochę zmieniła. Codziennie do kościoła św. Wojciecha przychodzi ok 200 uchodźców, którzy szukają pomocy. Koncentrujemy się więc na przekazywaniu im wszelkich potrzebnych rzeczy. Nasz magazyn czynny jest od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-15.00. Można wziąć coś do jedzenia, chemię, czy nawet ubranie. Będziemy wdzięczni za każdą pomoc.

Zbiórki darów dla uchodźców prowadzone są także w innych częstochowskich punktach. O szczegółach mówi rzecznik Urzędu Miasta Włodzimierz Tutaj:

– Zbiórka darów prowadzona jest m.in. w Zespole Szkół Samochodowych. Przyjmowana jest tam pomoc żywnościowa i rzeczowa, która świadczona jest od poniedziałku do piątku do godz. 15.00. Zbiórka prowadzona jest także w Hali Sportowej Częstochowa przy ul. Żużlowej. Punkty zbierania rzeczy dla Uchodźców działają także przy ul. Nowowiejskiego.

Zbiórkę dla uchodźców z Ukrainy prowadzi też Fundacja Oczami Brata.

ABK

Skip to content