zydzi

27 stycznia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Także w Częstochowie pamięta się o losach tragicznie zamordowanych starszych braci w wierze.

– Mówi się o 40 tys. ofiar bezpośrednich, a więc tych, które zostały bezpośrednio deportowane do obozu w Treblince, ale to nie jest liczba ostateczna z regionu częstochowskiego – tłumaczy Wiesław Paszkowski – badacz dziejów społeczności żydowskiej, członek zespołu redakcyjnego albumu Żydzi częstochowianie z Ośrodka Dokumentacji Dziejów w Muzeum Częstochowskim. – Nie można zapomnieć, że Holocaust to była akcja wymierzona do osób obcych rasowych, ale także przeciw samym Niemcom, ale np. chorych umysłowo czy z defektami fizycznymi – przypomina Paszkowski.

Pamięć o tamtych drastycznych wydarzeniach wciąż obecna jest w narodzie żydowskim, który co roku podejmuje liczne inicjatywy, aby uczcić pamięć o tych, których życie zakończyło się m.in. w obozie Auschwitz-Birkenau. Gołda Tencer – dyrektor Fundacji Shalom i Teatru Żydowskiego w Warszawie mówi o tzw. świetle pamięci, które płonie w polskich domach. – Myśmy od razu odpowiedzieli 12 lat temu na ten apel o pamięć. Spotykamy się co roku pod pomnikiem ofiar getta, ale chciałabym żeby to było częściej. Polacy, chętnie solidaryzują się z ofiarami Holocaustu i ta symboliczna lampka zapala się w wielu domach – dzieli się Tencer.

O tej historycznej tragedii poleca pamiętać Kościół katolicki, który w takich dniach apeluje o nasza modlitwę za ofiary, ale i oprawców.  – Dla nas wierzących jest to dzień pamięci. Zasadniczo ten dzień przypomina nam, abyśmy nie tylko wspominali o tragicznych wydarzeniach w historii, ale pamiętali przede wszystkim o więzi jaką jest między nami modlitwa – mówi ks. dr. Jarosław Grabowski – dyrektor Referatu Dialogu ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o ofiarach Holocaustu wprowadziło w 2005 roku ONZ.

czestochowskie24

Polityka prywatności: Redakcja czestochowskie24.pl zastrzega wszelkie prawa do portalu. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu informacyjnego czestochowskie24.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego portalu lub jej sprzedaż (także framing i in. podobne metody), są bez uprzedniej pisemnej zgody redakcji zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji - będą ścigane przy pomocy wszelkich dostępnych środków prawnych.

Skip to content